Ciężarówki Renault Trucks mają same załączać hamulec parkingowy, rozpoznając otwarte drzwi

Renault Trucks zaprezentowało w Wielkiej Brytanii prosty system bezpieczeństwa, mający chronić ciężarówki przed niekontrolowanym toczeniem. Urządzenie o nazwie Anti-RAPB jest odpowiedzią między innymi na wypadek z 2014 roku, kiedy w hrabstwie Kent pracownik służby drogowej został zmiażdżony między toczącą się ciężarówką, a zaparkowanym za nią pojazdem.

Działanie Anti-RAPB polega na automatycznym załączaniu hamulca ręcznego. Dochodzi do tego w momencie gdzie ciężarówka stoi z włączonym silnikiem lub porusza się z prędkością niższą niż 3 km/h, a jednocześnie kierowca otworzy drzwi. Jeśli wcześniej przełączymy skrzynię biegów na pozycję neutralną, po automatycznym zaciągnięciu hamulca ciężarówka przejdzie w tryb czuwania. To oznacza, że kiedy tylko wrócimy do kabiny i przełączymy skrzynię na „D” lub „R”, hamulec automatycznie się wyłączy, pozwalając nam ruszyć. Jeśli natomiast Anti-RAPB załączy się w momencie, gdy przekładania będzie w trybie innym niż neutralny, hamulec będzie trzeba przed ruszeniem wyłączyć ręcznie.

Anti-RAPB dostępne jest dla pojazdów z Gamy T, C oraz K, wyposażonych w elektroniczny hamulec postojowy. Działanie układu możecie zobaczyć na filmie zamieszczonym nad tekstem.