Katalog dodatków do ciężarówki z 2004 roku – tak można było wyposażyć „czwórkę”

Ciężarówki sprzed dwóch dekad nadal pojawią się na polskich drogach, więc wielu z Was zapewne nie trzeba ich przedstawiać. Za to 20-letni katalog akcesoriów okazuje się już materiałem na niezłą ciekawostkę. Zawarte tam dodatki zachowały się bowiem w naprawdę nielicznych egzemplarzach, a części z nich zapewne w ogóle nie spotkamy. Dlatego przyjrzymy się teraz skanom książeczki, która prawdopodobnie od nowości leżała pod łóżkiem Scanii serii 4, pochodzącej z rocznika 2004, oryginalnie z rynku czeskiego.

Egzemplarz, w którym znalazł się katalog:

Zaczniemy od chyba najciekawszego tematu, czyli od wnętrza. Tutaj od razu okazuje się, że 20 lat temu Scania pozwała wybierać między czterema kolorystykami kierownic oraz czterema okleinami pulpitu, z dwoma różnymi odcieniami imitacji drewna. Drewnopodobny mógł być też drążek zmiany biegów, co stanowi prawdziwą kwintesencję tamtej epoki. Swoją drogą, kolega kupował ostatnio taki drążek dla swojej „czwórki” i okazało się, że ostatnie kilkanaście egzemplarzy leży jeszcze w centralnym magazynie producenta. A do tego wszystkiego można było dołożyć wielobarwne, tekstylne pokrowce na fotele oraz białe pokrowce na zagłówki.

Pokrowce, okleiny i kierownice:

Kto jeździł Scanią serii 4, ten zapewne pamięta ogromny pulpit z prostokątnymi lukami na opcjonalne wyposażenie. Katalog zachęcał, by wstawić w to miejsce komputer pokładowy oraz sterowanie dodatkowo płatną klimatyzacją. Tuż obok mógł się też pojawić uchwyt na palmtopa, a więc niewielki, dotykowy komputer, będący przodkiem dzisiejszych tabletów i smartfonów. Za to z myślą o warunkach mieszkalnych można było dobrać stolik przed fotelem pasażera, lodówkę na środku tunelu silnika (dla wersji z niską kabiną), lodówkę pod fotelem pasażera (w wersji z fotelem przesuniętym do sypialni) lub pełną zabudowę tylnej ściany, wraz z mikrofalówką (tylko dla największej kabiny typu Topline). Dzisiaj takie zabudowy są naprawdę poszukiwanym elementem.

Schowki, lodówki i klimatyzacja:

Druga część katalogu to akcesoria zewnętrzne. Tutaj od razu mogę wskazać tak zaskakujący element, jak bagażnik dachowy do montażu na niskim wariancie kabiny. Jak więc widać, ten kojarzony z bardzo dawnymi czasami dodatek był oferowany przez Scanię jeszcze w 2004 roku! Jeśli ktoś natomiast wybrał spojler zamiast bagażnika, mógł zamówić dodatkową lampę, mocowaną przy szyberdachu, tyłem do kierunku jazdy. Jej zadaniem było podświetlanie spojlera, by uwidocznić umieszczone tam logo przewoźnika. A skoro już o oświetleniu mowa, to pojawia się kwestia osłon na reflektory. Te można było zamówić nie tylko w budowlanej, metalowej wersji, ale też w przezroczystym wariancie z akrylu. Umieszczało się to na oryginalnych kloszach, by dzięki temu zapewnić im dodatkową ochronę.

Bagażnik (nr 10) i podświetlenie spojlera (nr 9):

Akrylowe osłony reflektorów (nr 7):

Oczywiście w katalogu nie zabrakło też bardziej oczywistych akcesoriów, jak kołpaki, chlapacze, trąby pneumatyczne, okleiny kabiny lub owiewki. Zamówić można było także kilka elementów ubioru, promujące między innymi słynny silnik V8. Poza tym przewidziano oświetlenie robocze i specjalistyczne oznaczenia, przydatne w wybranych rodzajach transportu.

Pozostała oferta z katalogu: