OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 15 Maj, 2019

Kamaz 54112M z kabiną sypialną niczym z USA – prototyp z 1995 roku przypominał kampera

W nawiązaniu do tekstu:

Dlaczego w Rosji jeżdżą amerykańskie ciężarówki – kwestia przepisów, kosztów oraz wytrzymałości

Amerykańskie ciężarówki eksploatowane na rosyjskich drogach to temat powszechnie znany. Gdy jednak mowa jest o 24-letnim Kamazie, wyposażonym w kabinę sypialną niczym w Ameryki, można już przecierać oczy ze zdziwienia. I co więcej, nie jest to żadna chałupnicza samoróbka, lecz prototyp przygotowany przez oficjalnego producenta kabin.

Kamaz 54112M, bo tak nazywa się ten pojazd, został zaprezentowany w 1995 roku. Wraz z jego premierą chciano stworzyć konkurenta dla ciężarówek amerykańskich, zdobywających wówczas w Rosji coraz większą popularność. Stąd też zastosowanie tak dużej kabiny sypialnej.

Autorem nadwozia była tutaj firma RIAT, znana przede wszystkim z produkcji podwyższonych dachów dla Kamazów z fabrycznymi szoferkami. W tym przypadku RIAT poszedł jednak znacznie dalej, tworząc dwumetrową sypialnię, wystrojem przypominającą małego kampera.

Kierowca wersji 54112M miał mieć do dyspozycji między innymi telewizor, kuchenkę gazową, pełnowymiarowy zlew z kranem oraz łóżko ustawione wzdłuż pojazdu. To ostatnie było znacznie większe niż w zwykłych Kamazach, a na czas posiłku dawało przerobić na dwa fotele ze stolikiem.

Co też ważne, ogromna kabina sypialna była łączona z udoskonalonym napędem. Zamiast przestarzałego, kamazowskiego V8, pod szoferkę trafiła sześciocylindrowa jednostka amerykańskiej marki Cummins. Rozwijała ona 296 KM i przekazywała napęd do 9-biegowej skrzyni marki Eaton.

Ponadto pojazd był kolejnym przykładem na to, co daje Rosjanom 20-metrowy limit długości zestawu. Ciężarówka mogła być więc łączona z najzwyklejszymi naczepami, nadając się dzięki temu do codziennego użytku na dłuższych trasach. Oczywiście pod warunkiem nieopuszczania ojczyzny.

Niestety, Kamaz 54112M nigdy nie wszedł do powszechnej produkcji. Niemniej co najmniej jeden jego prototyp przetrwał i zaczął po prostu na siebie zarabiać. Poniższy film, będący kwietniowym vlogiem z rosyjskiej trasy, przedstawia tę ciężarówkę w czasie oczekiwania pod rampą.

Kamaz 54112M prezentowany jest od 11. minuty i 50. sekundy.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: