Zwrot podatku VAT i akcyzy na Węgrzech – jak to zrobić?

Publikacja na zamówienie

Przejazd płatnymi odcinkami dróg na Węgrzech związany jest zakupem towarów i usług, w przypadku których można otrzymać zwrot podatku VAT i akcyzy. Wbrew pozorom odliczeniu podlega nie tylko olej napędowy, ale szeroki zakres produktów. Sprawdź, za co i na jakich zasadach możesz otrzymać zwrot podatku.

Przejazd płatnymi odcinkami dróg na Węgrzech rozliczany jest przez bilet relacyjny lub za pomocą jednostki pokładowej OBU. Aby móc otrzymywać faktury VAT rozliczające płatności za przejazd autostradami, drogami krajowymi oraz za dokonane zakupy, należy zarejestrować pojazd w systemie HU-GO. Bez rejestracji pojazdu nie ma możliwości wystawienia faktury, co wiąże się z brakiem możliwości odpisania podatku VAT i akcyzy.

Zwrot podatku VAT i akcyzy jest regulowany na Węgrzech przepisami instrukcji 3014/2012 Narodowego Urzędu Podatkowo-Celnego. W myśl obowiązującej ustawy § 125. ust. 1 lit. h) o podatku od towarów i usług uprzednio naliczony VAT może zostać odliczony, jeżeli w sposób udokumentowany kwota została wydatkowana w związku z eksploatacją pojazdu, którego podatnik jest użytkownikiem, o dozwolonej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Rejestracja jest konieczna, aby otrzymać fakturę, ta zaś jest niezbędna do odliczenia podatku i akcyzy. Jedyną alternatywę dla faktury stanowi rachunek uproszczony.

Zasady odliczania VAT i akcyzy

Obowiązujące stawki podatku VAT na Węgrzech to 5%, 18% i 27%. Minimalna kwota podlegająca zwrotowi to 100 000 forintów na kwartał lub 13 000 forintów w ciągu całego roku. Odpis podatku może nastąpić na podstawie faktury VAT lub rachunku uproszczonego. Na fakturze muszą się znajdować szczegółowe dane dotyczące daty, miejsca wystawienia, dane identyfikacyjne firmy, rodzaj towarów, stawki VAT oraz ceny jednostkowe brutto i netto. Podobnie jest w przypadku rachunków uproszczonych, które muszą zawierać szczegółowe dane dotyczące tego, kto i co kupował oraz na jakie stawki VAT, ale bez konieczności rozbijania kwot na netto i sumę samego podatku – wystarczy łączna cena. Dane firmy muszą koniecznie zostać nadrukowane na rachunku.

Jakie towary i usługi podlegają zwrotowi podatku?

Na Węgrzech można uzyskać zwrot podatku od olejów napędowych, płynów hamulcowych, smarów i części zamiennych. Zwrot dotyczy również noclegów, hoteli, opłat parkingowych związanych z postojami i najmu pojazdów ciężarowych. Zakres refundacji podatku jest bardzo szeroki, mimo to jednak nie wlicza się do niego benzyny, naprawy samochodu oraz najmu naczepy. Nie można liczyć również na zwrot podatku w przypadku faktur za wyżywienie, telefon (nawet służbowy) lub wydatki prywatne.

Ciekawostką jest, że można odliczyć leasing pojazdów ciężarowego, ale wyłącznie na okres zamknięty – leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu.

Jak w prosty sposób uzyskać zwrot VAT i akcyzy?

Procedury urzędowe i działanie we własnym zakresie powodują, że czas oczekiwania na zwrot podatku VAT i akcyzy jest długi. W przypadku, gdy firma transportowa korzysta z programów partnerskich do rozliczania opłat drogowych, takich jak Shell Card, również może skorzystać z pomocy przy odliczeniu podatku VAT i akcyzy na Węgrzech. Jakie korzyści płyną z jednoczesnego rozliczenia opłat drogowych i zwrotu podatku? Przede wszystkim przewoźnik skraca czas oczekiwania na zwrot podatku, zmniejsza liczbę faktur związanych z opłatami i nabywa pewne informacje dotyczące tego, jakie towary i usługi podlegają zwrotowi podatku.

Jak działa zwrot dla klientów Shell Card?

Cała procedura zwrotu podatku może zamknąć się zaledwie w dwóch tygodniach w trybie przyspieszonym. Partner koncernu Shell, czyli firma FDE profesjonalnie przeprowadza całą procedurę zwrotu podatku VAT. Firmy transportowe zarejestrowane w Unii Europejskiej lub w jednym z krajów EFTA mogą również otrzymać zwrot akcyzy za olej napędowy. Warunkiem jest przejazd pojazdem powyżej 7,5 t lub autokarem z kategorią M2 lub M3. W przypadku trybu zwykłego, zwrot pieniędzy następuje dopiero wtedy, gdy faktycznie węgierski urząd prześle je do pośrednika.

Odliczanie podatku VAT i akcyzy na Węgrzech obejmuje szeroki zakres towarów i usług, jednak są pewne wyjątki, które mogą umknąć zarządcom flot. Dlatego warto przekazać rozliczenie opłat drogowych i zwrot podatku doświadczonemu operatorowi, który dokładnie zna zasady podatkowe i przyspieszy cały proces.