Już od 1 lipca: pierwszeństwo pieszych, 50 km/h w nocy i zatrzymywanie uprawnień

1 lipca w Polsce zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy ruchu drogowego. To już za ledwie pół roku, więc warto zacząć przyzwyczajać się do nowych zachowań.

Jedną z najważniejszych nowości ma być możliwość utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości także poza terenem zabudowanym. Niezależnie więc od typu drogi oraz zabudowania terenu, kto przekroczy limit o co najmniej 50 km/h, ten straci swoje uprawnienia na trzy miesiące.

Jeśli chodzi o sam teren zabudowany, to zmienią się tam ograniczenia prędkości. Limit 50 km/h ma obowiązywać przez okrągłą dobę, a więc także w godzinach nocnych. Rząd twierdzi, że coś takiego może zwiększyć szansę pieszych na przeżycie ewentualnego potrącenia. Poza tym, Polska była dotychczas jedynym krajem UE, który dopuszczał prędkość 60 km/h w terenie zabudowanym.

Trzecia nowość to natomiast zmiana zasad obowiązujących przy przejściach dla pieszych. Według nowych przepisów, kierowca będzie miał obowiązek zachowania „szczególnej ostrożności” oraz ustąpienia pierwszeństwa także wobec tych pieszych, którzy dopiero wchodzą na przejście. Z drugiej strony, sami piesi też będą zobowiązani „zachować szczególną ostrożność” nie tylko w czasie przechodzenia przez przejście, ale także w czasie wchodzenia na nie.

Trzeba przyznać, że zmiany dotyczące przejść brzmią bardzo ogólnie. Można się więc spodziewać, że będą miały one wpływ przede wszystkim na wyroki wydawane już po wypadkach.

Infografika od Ministerstwa Infrastruktury: