Jak transport rodził się 125 lat temu: pierwsza ciężarówka i początki przewoźników

Samochody ciężarowe obchodzą w tym roku 125-lecie. Dokładnie w 1896 roku na drogi wyjechał pojazd, który określany jest pierwszą ciężarówką świata (powyżej). A przy okazji można znaleźć przewoźników, których historia sięga do tego okresu.

Ta pierwszą ciężarówką był produkt firmy Daimler, a więc koncernu wytwarzającego dzisiejsze Mercedesy i Freightlinery. Z zewnątrz samochód wyglądał jak powóz konny, któremu ktoś zamontował silnik za tylną osią. Była to jednostka o pojemności 1,06 litra, mocy maksymalnej 4 KM i możliwości spalania trzech różnych paliw: benzyny, gazu lub nafty. Do dzisiaj zachowała się też informacja o spalaniu. Pierwsza ciężarówka miała potrzebować litra benzyny na 17 kilometrów, co w praktyce dawało około 6 litrów na 100 kilometrów. Pod względem konstrukcyjnymi mieliśmy zaś przenoszenie napędu w sposób pasowy, resory przedniej osi, czy sprężynowe amortyzowanie silnika, które chroniło jednostkę przed drganiami przenoszonymi ze stalowych kół. W końcu opon jeszcze wówczas nie znano.

Dla ówczesnych firm transportowych taki pojazd zapewne wydawał się ciekawostką za astronomiczne pieniądze, a nie faktycznym narzędziem pracy. W końcu ówczesny transport powszechnie bazował na koniach. Przykład może być tutaj duńska firma K. Hansen Transport, która też właśnie ogłosiła 125-lecie.

W 1896 roku, w miejscowości Vejen na południu Danii, Christian Nissen Lorentsen założył niewielką firmę transportową. Przez kolejny trzy dekady mocno rozwijał swoją flotę, ale nieustannie bazował przy tym na koniach. Skąd o tym wiadomo? Otóż w 1924 roku Christian Nissen Lorentsen postanowił sprzedać swoją firmę, a jej nowy właściciel – Peder Hansen – dokładnie spisał w dokumentach przejmowaną flotę. Było to siedem wozów, cztery wozy towarowe z platformami, trzy wozy pasażerskie, jedna kareta, jeden wózek dwukołowy oraz pięć koni pociągowych wraz z uprzężami.

Dopiero cztery lata po tym przejęciu, w 1928 roku, w firmie pojawiła się pierwsza ciężarówka. Był używany samochód amerykańskiej marki Chevrolet. Dzisiaj zaś, 125 lat po założeniu przedsiębiorstwa, firmą zarządza praprawnuk Pedera Hansena. Ma on do dyspozycji 65 ciężarówek, w większości marki Scania lub DAF.