Iveco S-Way 570 jako obniżony „pusher” po bardzo atrakcyjnym tuningu

Poza swoją włoską ojczyzną, Iveco S-Way nie jest pojazdem szczególnie często wybieranym do tuningu. Gdy już jednak za model ten wezmą się Holendrzy lub Skandynawowie, efekty często okazują się bardzo miłe dla oka. Tak też można powiedzieć o S-Wayu z powyższego zdjęcia, wydanym ostatnio w Holandii.

Prezentowana ciężarówka trafiła do firmy Postma Transport, mającej około 20 zestawów i specjalizującej się w transporcie maszyn budowlanych oraz rolniczych. Pojazd będzie więc obsługiwał specjalistyczne, nierzadko ponadnormatywne ładunki, jeżdżąc z nimi po terenie Beneluksu, Niemiec, Austrii oraz Danii.

By sprostać tym zadaniom, firma zdecydowała się na dosyć nietypową konfigurację. Jest to bowiem „pusher”, a więc ciągnik 6×2 z drugą osią pchaną, oferujący jednocześnie obniżoną wysokość siodła. Stąd tylne ogumienie w rozmiarze 355/50 R22.5 oraz całkowicie pneumatyczne zawieszenie. Napęd stanowi 570-konny silnik typu Cursor 13, a więc najmocniejsza jednostka z gamy S-Waya.

Podobnie jak reszta floty tego przewoźnika, Iveco będzie regularnie prezentowane na zlotach. Ciężarówka otrzymała więc bardzo charakterystyczny, zielono-pomarańczowy lakier, a także szereg przemyślanych dodatków. To między innymi nowe panele nadwozia, takie jak dokładka pod przedni zderzak, spojlery na „poliki”, nakładki na reflektory, powiększona osłona przeciwsłoneczna, czy gładkie spojlery międzyosiowe. Cały podest tylny został obudowany, za kabiną pojawiła się ozdobna rama na przewody.

Dodatkowy akapit należy się kwestii oświetlenia. Tutaj znajdziemy wiele elementów holenderskiej klasyki, jak pomarańczowe oświetlenie pozycyjne, okrągłe reflektory na grillu, czy baner świetlny na dachu. Spośród mniej popularnych rozwiązań można też wskazać sześć świateł zespolonych pod dachowym spojlerem, a także dwie belki LED w tylnym zderzaku, ułatwiające nocne cofanie.

Dla wyjaśnienia dodam, że opisywany pojazd reprezentuje jeszcze ubiegłoroczną generację Iveco S-Way. Nowa wersja, z poprawionym silnikiem oraz przeprojektowanym wnętrzem, jest dopiero bowiem przygotowywana do seryjnej produkcji.