W nawiązaniu do tekstu: Klasyczna kierownica zakazana przez niemiecką policję – chodziło o homologację
Po ubiegłotygodniowym komunikacie niemieckiej policji (link powyżej), teraz pojawiła się podobna historia z Polski. Nasze ITD również zakazało jazdy z klasyczną kierownicą, zwracając uwagę na brak oficjalnej homologacji.
Zmodyfikowany DAF XF105 należał do czeskiego przewoźnika, a jego modyfikacje wzorowano na holenderskim oraz duńskim stylu. Z przodu znajdowało się więc dodatkowe oświetlenie w kolorze pomarańczowym, wnętrze wykończono czerwonym pluszem, a do tego doszła klasyczna kierownica, niczym z DAF-ów produkowanych w latach 60-tych. Poza tym inspektorzy zwrócili też uwagę na pękniętą szybę przednią.
Sprawa nie skończyła się na samym mandacie dla kierowcy oraz postępowaniu administracyjnym dla przewoźnika. Wydano też zakaz dalszej jazdy, zabezpieczając ciężarówkę na parkingu, do czasu zmiany oświetlenia, kierownicy oraz szyby.
Oto komunikat WITD Wrocław:
23 czerwca (środa) na drodze krajowej nr 3 w miejscowości Piastów, inspektorzy z jeleniogórskiego oddziału dolnośląskiej ITD zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów, składający się z ciągnika siodłowego oraz naczepy, należący do czeskiego przewoźnika.
W wyniku kontroli stanu technicznego, inspektorzy stwierdzili niedozwolone zmiany konstrukcyjne w pojeździe polegające na zamontowaniu niehomologowanego koła kierowniczego, nieprawidłowy stan oświetlenia- dodatkowe oświetlenie na przedniej płaszczyźnie pojazdu w kolorach pomarańczowym i czerwonym oraz uszkodzenie szyby czołowej pojazdu.
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny, a pojazd został zabezpieczony na parkingu do czasu usunięcia nieprawidłowości.
Kierowca został ukarany mandatami karnymi . W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w stanie technicznym pojazdu , wobec przedsiębiorcy inspektorzy wszczęli postępowanie administracyjne.
Jak rozwinęła się moda na modyfikacje w takim stylu? Wyjaśnienie czeka w następującym artykule: Skąd wziął się ten cały “holenderski tuning” – od tras na Bliski Wschód, po wzorce z USA