Jak miejsce pracy kierowcy śmieciarki zmieniło się w ciągu ostatnich 50 lat, na przykładzie dwóch DAF-ów

Brytyjsko-holenderska firma Renewi, działająca w branży gospodarki odpadami, złożyła zamówienie na 250 egzemplarzy DAF-a CF. Samochody te otrzymają komunalne zabudowy różnego typu, a miejscem ich pracy będzie Belgia oraz Holandia.

Przy okazji podpisania tak dużego zamówienia, wykonano symboliczne zdjęcie. Można na nim zobaczyć nowego DAF-a CF w barwach Renewi, a także DAF-a A1600 z 1968 roku. Jest to więc okazja by zobaczyć, jak samochody do zbiórki odpadów zmieniły się na przestrzeni ostatnich 50 lat. Co więcej, na zabytkowym egzemplarzu można zobaczyć historyczne barwy firmy Van Gansewinkel, która dzisiaj należy właśnie do grupy Renewi.

Dla zainteresowanych mam też coś specjalnego. To zdjęcia wnętrza DAF-a A1600, również pochodzącego z lat 60-tych, choć wyposażonego w inny typ zabudowy. Uwagę zwraca między innymi piękna, a przy tym naprawdę ogromna kierownica. Drążek zmiany biegów ulokowano gdzieś przy oparciu fotela, a sama skrzynia pracowała w sposób niezsynchronizowany. Nie brakowało też bardzo wysokiego tunelu silnika, przez co próżno było szukać miejsca dla trzeciego pasażera.

A to, tak dla porównania, wnętrze bieżącej generacji DAF-a CF:

Poniżej zamieszczam kolekcję starszych zdjęć o podobnych charakterze, zbieranych na 40ton.net już od 2014 roku. Klikając na każdą z fotografii przejdziecie do poświęconego jej tekstu.

scania_s410_143_frank_de_ridder_1volvo_fh_f88haytoncoulthard_1volvo_fh540_4_generacje_van_der_gun_1daf_xf_euro6_daf_torpedo

mercedes_piec_generacji_ciezarowek_1


daf_2600_daf_xf_euro6_2
renault_serii_g_renault_serii_c_1


volvo_fh_fh12_f12_historia_porownanie
loos_mercedes_actros_ng_sk