Irlandczycy wdrażają 23,5-metrowe zestawy – stałe trasy między głównymi miastami

Powyżej: wyjazd omawianego zestawu na trasę

Republika Irlandii jest kolejnym krajem, który zainteresował się dłuższymi, ponad 20-metrowymi zestawami. Tamtejszy oddział firmy The Pallet Network właśnie zaprezentował odpowiednią konfigurację, od razu zapowiadając ją w czterech egzemplarzach.

Prezentowany zestaw składa się z trzyosiowego ciągnika Renault Gamy T, dwuosiowej naczepy typu link oraz trzyosiowej naczepy z dwoma pokładami, o typowo brytyjskim układzie nadwozia. Całość liczy 23,5 metra długości, o 7 metrów więcej niż standardowy zestaw, ale pod względem masy całkowitej ma podlegać po standardowe w Irlandii 44 tony. Dlatego jest to rozwiązanie do przewozu stosunkowo ładunków, na przykład w logistyce drobnicowej.

Według wyliczeń The Pallet Network, transport przy użyciu takiego zestawu będzie o 12,5 procenta tańszy od standardowego. Ma to wynikać z lepszego stosunku możliwości przewozowych do zużycia paliwa oraz kosztów stałych. Dlatego w najbliższych dniach mają wystartować cztery takie zestawy, kursując na stałych trasach Dublinem, Cork oraz Galway. Co też ważne, dystans między każdym z tych miast nie przekracza 300 kilometrów, dzięki czemu obejdzie się bez szukania miejsc na dobowe pauzy. Centra przeładunkowe The Pallet Network znajdują się na dalekich przedmieściach, umożliwiając dojazd także dłuższymi zestawami.

W ramach wyjaśnienia dodam, że pierwsze zestawy typu „Eco-Combi” dopuszczono w Irlandii do testów już w 2016 roku. Następnie, w roku 2019, lokalny producent Dennison zaprezentował naczepę typu link dostosowaną do lokalnych wymagań, o wysokości całkowitej przekraczającej 4 metry. Niemniej dotychczas wszystko to stanowiło w Irlandii bardzo rzadko spotykany widok. The Pallet Network ma szansę w końcu to zmienić, jako że firma jest prawdziwym potentatem wyspiarskiej branży drobnicowej, tylko w Republice Irlandii dysponującym 24 centrami przeładunkowymi.

Bliźniaczy zestaw po otwarciu boków, w firmie Eoin Gavin Transport: