I znowu wystrzał opony – zestaw złożony w scyzoryk, z całą naczepą w powietrzu

W dniu wczorajszym prezentowałem materiał na nowy system bezpieczeństwa, w postaci układu automatycznej stabilizacji zestawu przy wystrzale opony. Jak wykazały pierwsze testy, rozwiązanie to może być skuteczne, ograniczając odchylenia toru ruchu do zaledwie kilkunastu centymetrów. A tymczasem możemy sobie przypomnieć zagrożenia, które towarzyszą nieopanowaniu takiej sytuacji…

Jak donosi lokalny portal „Echodnia.eu”, scena z zmieszczonych poniżej zdjęć jest efektem właśnie wystrzału opony. Scania z załadowaną naczepą-wywrotką zjechała wówczas do prawej krawędzi jezdni, przebiła bariery energochłonne i stoczyła z drogowego nasypu. Ciągnik siodłowy wbił się przy tym w ziemię, cały zestaw złożył się w scyzoryk, a naczepa zatrzymała się w zaskakującej pozycji, ze wszystkimi trzema osiami w powietrzu.

Omawiane zdarzenie miało miejsce w miniony poniedziałek, około godziny 15, na drodze ekspresowej S7 pod Białobrzegami. Wyglądało to naprawdę poważnie, choć na szczęście kierowca ciężarówki nie doznał poważniejszych obrażeń. Uratował go za pewne fakt, że to prawa strona kabiny doznała największych uszkodzeń, z dachem zmiażdżonym niemal do podszybia. Za to po lewej stronie nadwozie zachowało przestrzeń niezbędną do przeżycia.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia: