47 imigrantów świadomie wiezionych w naczepie – prokuratura chce 4 lat więzienia

Fot. holenderska żandarmeria

Powyżej: zdjęcie imigrantów znalezionych w naczepie

Holenderski kierowca ciężarówki miał otrzymać 45 tys. euro za przemyt 47 osób przez kanał La Manche. Przestępstwo wyszło jednak na jaw, a w sprawie właśnie rozpoczyna się proces.

3 grudnia ubiegłego roku ciągnik z kurtynową naczepą stawił się do odprawy promowej w Hoek van Holland. Zestaw miał stamtąd przepłynąć do Wielkiej Brytanii, przewożąc ładunek zabytkowych pojazdów, w tym między innymi klasyczny ciągnik rolniczy. W porcie ciężarówka została poddana rutynowemu sprawdzeniu, a holenderska żandarmeria wykorzystała przy tym psa tropiącego. Wtedy też na jaw wyszedł przemyt 47 osób, które znajdowały się w naczepie, między załadowanymi pojazdami. Byli to między innymi obywatele Iraku, Wietnamu, Turcji oraz Albanii.

Ani naczepowe kurtyny, ani drzwi pojazdu nie nosiły śladów uszkodzeń. W połączeniu z bardzo dużą ilością imigrantów, wzbudziło to podejrzenia o przemyt całkowicie świadomy. Dlatego też 33-letni, holenderski kierowca został zatrzymany w charakterze osoby podejrzanej. W trakcie przesłuchania mężczyzna przyznał się do winy, a także przedstawił swoje ustalenia z grupą przestępczą, zajmującą się przemytem ludzi. Jak się wówczas okazało, za tę jedną trasę z nielegalnymi imigrantami 33-latek miał otrzymać wynagrodzenie w wysokości 45 tys. euro (194 tys. złotych).

Teraz w tej sprawie rusza proces, a prokuratura właśnie przedstawiła oskarżonemu pełne zarzuty. Oczekuje się przy tym kary czterech lat pozbawienia wolności, w tym trzech i pół roku do bezwzględnego odbycia oraz pół roku w zawieszeniu. Zdaniem prokuratury, takie kary są konieczne, by zatrzymać spiralę przestępstw powstałą wokół nielegalnej imigrancji. Tutaj trzeba zresztą przyznać, że przyjmowanie zleceń od przestępców szkodzi całej branży transportowej, w tym tysiącom uczciwych kierowców i przewoźników, którzy każdego dnia kursują do Wielkiej Brytanii i obawiają się kar za nieświadomy przemyt.

Czy sąd zgodzi się na taki wymiar kary, tego jak na razie nie wiadomo. Planowana data zakończenia procesu nie została jeszcze podana.