Hybrydowa ciężarówka Renault Trucks wystartuje w Dakarze – łączna moc silników to tutaj 1245 KM

Powyżej: filmowa prezentacja pojazdu

Napęd hybrydowy kojarzy się przede wszystkim z oszczędzaniem paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że silniki elektryczne mogą być też źródłem doskonałych osiągów. Maksymalny moment obrotowy oferują one już na starcie, znacznie ułatwiając przyspieszanie. Czy natomiast oznacza to potencjał także dla sportu? Tego dowiemy się już wkrótce, za sprawą spalinowo-elektrycznej ciężarówki.

Holenderski zespół Riwald Dakar Team jako pierwszy w historii postanowił wystartować w Dakarze hybrydową ciężarówką. Będzie to Renault Trucks Gamy C, profesjonalnie przygotowane do sportu i noszące przydomek „Hybrid Edition”. Jego elektryczno-spalinowy napęd ma zapewniać fantastyczne osiągi. Przysporzy on też zespołowi pozytywnego rozgłosu, za sprawą ekologicznego i nowatorskiego charakteru.

Bazą układu napędowego jest silnik marki Renault Trucks, mający 13 litrów pojemności. Został on profesjonalnie przebudowany do sportu i w efekcie osiąga 1040 KM mocy oraz 4600 Nm momentu obrotowego. Na tym jednak nie koniec, jako że mamy też napęd dodatkowy. To elektryczny silnik marki ZF, który dodaje kolejne 205 KM oraz 1600 Nm. Łącznie osiągamy więc 1245 KM oraz astronomiczne 6200 Nm!

Firma ZF dostarczyła też w pełni automatyczną skrzynię biegów, pochodzącą z serii Ecomat. Na co dzień przekładnie te trafiają głównie do autobusów, natomiast w tym przypadku będą współpracowały z wyczynowym napędem. Ponadto trzeba było zadbać o odpowiednio niską masę własną. Dlatego też, choć sam tylko silnik elektryczny z bateriami waży 700 kilogramów, cała ciężarówka zamyka się w 8,5 tony.