Hologram na desce rozdzielczej, który będzie mówił i tańczył – wkrótce w ciężarówkach?

Wiesz, że szef kazał trzymać skrzynię biegów w trybie „eko plus”, zawsze korzystać z inteligentnego tempomatu i nigdy nie wymuszać ręcznych redukcji. Ładunek masz jednak stosunkowo lekki, przed Tobą jedzie cała grupa cięższych zestawów, a do tego zbliża się wzniesienie. Aż więc się prosi, by przerobić ich wszystkich na podjeździe i sprawdzić co nowy ciągnik potrafi bez elektronicznych spowalniaczy.

Wyjeżdżasz więc na środkowy pas, wyłączasz „eko plus”, dodajesz gazu nogą, szykujesz się do redukcji i… wtedy na Twojej desce rozdzielczej pojawia się hologram. Wirtualna postać szefa grozi Ci palcem i przypomina o stosowaniu zasad ekonomicznej jazdy, premii za niskie spalanie lub obciążeniach za przepał…

Wszystko to może brzmieć jak scenariusz z filmu science fiction. Na powyższy pomysł wpadłem jednak przy informacji o nowym, seryjne produkowanym samochodzie. Jego twórcy postanowili pójść o krok dalej i nie ograniczyli się do samych ekranów na desce rozdzielczej. Samochód wyposażony jest także w trójwymiarowy wyświetlacz hologramów, wysuwany z górnej partii pulpitu i uzupełniony przez generator mowy.

Hologram ma komunikować się z kierowcą, by pełnić rolę jego asystenta. Poprosimy go na przykład o pomocy w planowaniu trasy. Będzie mógł też pokazywać gesty lub wykonywać rozmaite czynności by uczynić komunikację bardziej naturalną. Dla przykładu, gdy uruchomimy muzykę, może zacząć tańczyć lub grać na instrumencie. Co więcej, do wyboru mają być rozmaite głosy oraz postaci. Choć na wszystkich popremierowych zdjęciach można zobaczyć jeden typ, mianowicie kobietę rodem z azjatyckich filmów animowanych.

Omawiane rozwiązanie wdrożyła chińska firma FAW, w swoim nowym, elektrycznym aucie osobowym FAW Bestune 01. Pamiętajmy jednak, że FAW to także producent samochodów ciężarowych, a wręcz lider ogromnego, chińskiego rynku ciężarówek. To właśnie ta firma odpowiada między innymi za wyjątkowo ciekawą kabinę sypialną, która zdobyła rozgłos w ostatnich dniach. Wydaje się więc bardzo możliwe, że omawiany hologram trafi także do cięższych pojazdów.

FAW Bestune 01:

Filmowa prezentacja, hologram widać od 2:30: