OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 29 Listopad, 2014

Hiszpania i Portugalia wymagają licencji na transport do 3,5 tony? Kary wynoszą nawet 20 tys. euro!

renault_master_olo_wywiad_40tonnet_011

Wszystkich użytkowników busów wykonujących transport rzeczy na “międzynarodówce” prosiłbym o uwagę. Otrzymałem dzisiaj wiadomość na temat nowych kar nakładanych na lekki transport w Hiszpanii i Portugalii. Oba te kraje wprowadziły podobno w tym tygodniu obowiązek posiadania licencji transportowych także dla pojazdów o DMC do 3,5 tony. Kto takowej licencji nie ma, ten zapłaci 5 tys. euro (Portugalia) lub nawet 20 tys. euro (Hiszpania).

Podobno kilka osób zapłaciło już taką karę w Portugalii, a ponadto mówi się o jednym potwierdzonym przypadku zapłacenia 20 tys. euro w Hiszpanii. O całej sprawie informowała jedna z polskich spedycji, niemniej podkreśliła ona, że cały temat jest pełen niewiadomych. Nikt z branży nie spodziewał się wprowadzenia takich licencji i nigdzie tego oficjalnie nie zapowiadano. Z drugiej jednak strony jest to zachowanie, którego w Hiszpanii i Portugalii można by się spodziewać.

Jeśli ktoś będzie miał jakieś potwierdzone informacje w tym temacie lub po prostu otrzyma opisywaną karę za brak licencji, prosiłbym o informacje w komentarzach, na Facebooku lub na e-mail redakcja@40ton.net

Dla wyjaśnienia – nie wymyśliłem sobie tej informacji, bo nie wiem po co miałbym to robić. Tak jak pisałem, jest to informacja, która wyszła od jednej z polskich spedycji i jest to informacja nie do końca potwierdzona. Uznałem jednak, że warto ją rozpowszechnić, w razie gdyby coś faktycznie było na rzeczy.

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. uczciwa_konkurencja napisał(a):

  Brawo!!!!! Wreszcie zaczyna cos choc troche normalniec!!!TAK TRZYMAC I CZEKAC NA INNE KRAJE UE KTORE WPROWADZA TEN JAKZE MADRY PRZEPIS!!!!

 2. Adept napisał(a):

  Szczerze pier******. Jestesmy polakami, latami po uni, podpisalaismy konwencje genewska wiec moga nam nask*****. Niestety, ale skoro u nas nie ma licencji na lekku transport to oni musza akceptowac nasze przepisy. Tak samo kontrolbuch. Nie przyjmowac mandatow! Nuemcy pokrzycz, pomarudza i sprawe umoza. Bo …. konwencja genwwska.

 3. nowy :) napisał(a):

  En el ámbito de la Unión Europea quedan fuera del régimen de la licencia comunitaria y, por consiguiente, no precisan autorización de transporte internacional los siguientes servicios:

  Transportes postales realizados en un régimen de servicio universal.
  Transportes de vehículos accidentados o averiados.
  Transportes de mercancías con vehículo automóvil cuyo peso en carga total autorizado, incluido el de los remolques, no sea superior a 3,5 toneladas.
  Transportes de medicamentos, de aparatos y equipos médicos, y de otros artículos necesarios en casos de ayudas urgentes o de catástrofes naturales.
  Transportes de mercancías en régimen de servicio privado. Es decir: realizado con vehículos de la empresa, con conductores asalariados de la empresa, sin remuneración por el transporte, y para transportar mercancías fabricadas o adquiridas por la empresa.

  Normativa

  La licencia comunitaria se regula en el Reglamento (CE) nº 1072/2009 del Parlamento Europeo y del Consejo de 21 de octubre de 2009, aplicable a partir del 4 de diciembre de 2011, excepto los artículos 8 y 9, que se aplican desde el 14 de mayo de 2010. El citado Reglamento deroga los Reglamentos (CEE) no 881/92 y (CEE) no 3118/93 y la Directiva 2006/94/CE.

  El otorgamiento de autorizaciones de transporte internacional de mercancías por carretera se regula en la Orden de 4 de abril de 2000 del Ministerio de Fomento, publicado en el Boletín Oficial del Estado de 13 de abril de 2000.

 4. nowy :) napisał(a):

  taka dostałem odpowiedź, czyli nas nieobawiązuje 🙂

 5. nowy :) napisał(a):

  TO jest Apsurd, tą wiadomość dostałem z ambasady Hiszpani. Ponieważ wysłałem zapytanie po opublikowaniu postu na https://www.40ton.net, PANY TO SA WIARYFZGODNE INFORMASCJE

 6. Kamil napisał(a):

  REDAKTORZYNO – TO CO PISZĘ NIE JEST OBRAŻANIEM, WIĘC PROSZĘ NIE KASOWAĆ TEGO WPISU.
  PYTANIE 1. CZY, ROBIŁEŚ BADANIA PSYCHIATRYCZNE?
  PYTANIE 2. CZY, ZADZWONIŁEŚ NAJPIERW DO JEDNOSTKI, KTÓRA ODPOWIADA ZA REGULACJĘ W/W PRZEPISÓW, PAMIĘTAJ, ŻE PUBLIKUJĄC W/W ARTYKUŁ ROBISZ ZAMIESZANIE, NO CHYBA, ŻE WŁAŚNIE O TO CI CHODZI.
  —-
  POWINIENEŚ ODPOWIEDZIEĆ ZA ZAMIESZANIE!!! PISZESZ BZDURNE ARTYKUŁY, A SZKODA CI 2 ZETA NA UPEWNIENIE SIĘ I POTWIERDZENIE PRAWDY !!!
  —-
  I. NAPISZ – JAKIE TO SPEDYCJE (A MOŻE PRZEWOŹNICY?), KTÓRZY DOSTALI MANDAT, ALE ZA COŚ INNEGO, TERAZ MSZCZĄ SIĘ.. ALBO ŚMIEJĄ Z CIEBIE!!!

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.