Hegelmann i Amazon zamawiają elektryczne ciągniki – sprzęt na raczej krótkie trasy

Z punktu widzenia dużych korporacji, niewiele jest rzeczy bardziej modnych, niż ogłoszenie dużej inwestycji w ekologiczną flotę. Pokazały to też informacje z mijającego tygodnia, z udziałem firmy transportowej Hegelmann oraz giganta handlu internetowego Amazon.

Flotę firmy Hegelmann doskonale znanym z europejskich dróg. Dominują w niej Mercedesy Actrosy oraz DAF-y XF w popularnych, dalekobieżnych konfiguracjach, zwykle całymi tygodniami pozostające w międzynarodowych trasach. I choć taki obraz daleki jest od możliwości pojazdów elektrycznych, Hegelmann postanowił zamówić 50 egzemplarzy elektrycznego Mercedesa eActrosa Long Haul.

Podpisany list intencyjny przewiduje dostarczanie tych pojazdów od 2024 roku. Wtedy też eActros Long Haul wejdzie do seryjnej produkcji, kończąc testy u pierwszych użytkowników. Ciężarówka zaoferuje przy tym 500 kilometrów zasięgu lub ewentualnie 800 kilometrów ze wspomagającą naczepą, a więcej na ten temat przeczytacie w następującym tekście: Debiutuje Mercedes-Benz eActros LongHaul – nawet 800 km zasięgu i 800 KM mocy

W znacznie bliższej perspektywie czasowej zrealizowane zostanie zamówienie dla Amazona. Tutaj mowa nie tylko o liście intencyjnym, ale też o zawartej już transakcji, z dostawami zaplanowanymi jeszcze na koniec bieżącego roku. Firma zdecydowała się przy tym na Volvo FH Electric, w formie elektrycznych ciągników siodłowych z dalekobieżnymi kabinami.

Jak wylicza Volvo Trucks, te dwadzieścia ciągników łącznie każdego roku pokona ponad milion kilometrów. To pozwala wywnioskować, że Amazon planuje roczne przebiegi jednego egzemplarza na poziomie co najmniej 50 tys. kilometrów. Innymi słowy, ciężarówki najprawdopodobniej znajdą zastosowanie na krótkich dystansach, co też pasuje do ich możliwości technicznych. Mam przy tym na myśli zasięg, wynoszący w FH Electric około 350 kilometrów i szerzej omawiany w tym artykule: Volvo FH Electric w teście na polskich drogach: 500 kilometrów i pauza w kabinie