Debiutuje Mercedes-Benz eActros LongHaul – nawet 800 km zasięgu i 800 KM mocy

W przededniu hanowerskich targów IAA Transportation 2022, gdzie można spodziewać się większej ilości premier, Mercedes-Benz zaprezentował nowe wydanie modelu Actros. Jest to wariant dalekobieżny o napędzie całkowicie elektrycznym.

Mercedes-Benz eActros LongHaul, bo tak nazywa się ten pojazd, ma oferować największe wersje nadwozie w połączeniu z akumulatorowym zasilaniem. Stąd też kabina sypialna typu GigaSpace, która pojawiła się w pierwszym, premierowym egzemplarzu. Poza tym ciężarówka ma być dostępna jako typowy ciągnik siodłowy 4×2, mieszcząc się z pełnowymiarową naczepą w normatywnej długości zestawu. Dzięki temu pojazd ma trafić do naprawdę powszechnych i bardzo uniwersalnych zastosowań.

Od razu rodzi się jednak pytanie, czy pozwoli na to zasięg elektrycznej ciężarówki? Ciągnik wyposażony jest w akumulatory o pojemności około 600 kWh, umieszczone w wydłużonym rozstawie osi, a zapewniany przez nie zasięg powinien wynieść około 400-500 kilometrów. Po tym czasie konieczne będzie ładowanie, które potrwa od kilkunastu godzin do mniej niż godziny – ostateczny wynik będzie zależał od mocy ładowarki, mogącej tutaj osiągnąć nawet okrągłe 1000 kW.

Na tym temat zasięgu jednak się nie kończy, gdyż wraz z premierą Mercedes-Benz zapowiedział bliską współpracę z firmą Krone. Ta ostatnia ma dostarczać dla eActrosów specjalne naczepy, znane pod nazwą eTrailer i wyposażone w oś z własnym, elektrycznym napędem, odciążającym napęd ciągnika. Do tego mają też dochodzić osobne baterie, montowane w miejscu skrzyni na palety, a wszystko to ma wydłużać zasięg całego zestawu do nawet 800 kilometrów. Tym samym możliwy stanie się nawet cały dzień jazdy po autostradach, choć oczywiście kosztem wysokiej masy własnej zestawu.

Wracając do eActrosa LongHaul, należy się jeszcze kilka słów o innych parametrach. Ciągnik posiada aż dwa silniki elektryczne, montowane bezpośrednio na osi, a więc wykluczające obecność wału. Łączna, stała moc tych silników to 544 KM, natomiast moc chwilowa, w momentach największego zapotrzebowania, ma przekraczać nawet 800 KM! Poza tym producent zapowiada trwałość układu napędowego na poziomie co najmniej 1,2 miliona kilometrów. Jeśli natomiast chodzi o dostawy do klientów, to w tym roku do przewoźników trafią testowe prototypy, a w 2023 roku rozpocznie się produkcja seryjna.

Na koniec dodam, że zaprezentowany dzisiaj eActros LongHaul wykorzystuje dotychczasową generację kabiny, bez większych zmian wizualnych, za wyjątkiem usunięcia atrapy chłodnicy. Na Actrosa z nową kabiną, testowaną już na drogach w kamuflażu, nadal musimy więc poczekać. A więcej na ten temat przeczytacie w następującym tekście: Następca Mercedesa Actrosa na kolejnym zdjęciu – kamuflaż i BDF na A7 we Francji