Hamburg: dwa rowery z naczepami i Fuso eCanter zamiast dwóch ciężarówek

W nawiązaniu do tekstu:

Flota rowerów z naczepami do pracy w Brukseli – 6 m długości, 500 kg ładowności

Jakkolwiek abstrakcyjnie by to nie brzmiało, rowery z naczepami stopniowo znajdują użytkowników. Po czerwcowym artykule o przewoźniku z Brukseli (link powyżej), z bardzo podobną historią wyszła firma DB Schenker. Mówi się przy tym o projekcie z Hamburga, gdzie już dwie klasyczne ciężarówki zastąpiono transportem bezemisyjnym.

DB Schenker potrzebowało przy tym trzech pojazdów – w pełni elektrycznego, 7,5-tonowego Fuso eCanter, a także dwóch rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, przystosowanych do pracy z naczepami. Zamysł jest przy tym taki, że elektryczne Fuso kursuje między magazynem przeładunkowym DB Schenker a ścisłym centrum Hamburga. Tam towar trafia na rowery, które następnie dostarczą go do ostatecznych odbiorców.

Każdy rower może zabrać maksymalnie 500 kilogramów ładunku. Długość całego zestawu z naczepą wynosi 6 metrów, a z tego 4,3 metra przypada na przestrzeń ładunkową. Za to szerokość pojazdu mocno ograniczono, do dokładnie 104 centymetrów. Istotny jest też fakt, że kierowca nieustannie musi pedałować, z silnikiem elektrycznym zapewniającym jedynie wspomaganie. Dzięki temu, choć mowa o zestawie z naczepą, nadal jest to pełnoprawny rower, mogący jeździć po deptakach oraz ścieżkach rowerowych.

Po całkowitym naładowaniu baterii, silnik może wspomagać pedałowanie na dystansie około 70 kilometrów. Następnie do dyspozycji pozostaje sama siła mięśni, co przy 500-kilogramowym ładunku mogłoby okazać się niewystarczające. Podobnie więc jak wspomniane Fuso eCanter, oba rowery regularnie zjeżdżają pod ładowarkę. Znajduje się ona w specjalnie przygotowanej stacji, na obrzeżach hamburskiej dzielnicy Altona.