GITD: Ciężarówka zamocowana poszarpanymi pasami i Mongoł za kierownicą

Pamiętacie historię Filipińczyków, którzy pracują w Dinotransie i sieją postrach na norweskich drogach? Pod koniec (TEGO) artykułu proponowałem łotewskiej firmie zatrudnienie Mongołów, którzy lepiej sprawdziliby się na zimowych, europejskich drogach. Teraz natomiast mamy faktyczną historię z Mongołem w roli głównej, którego zatrzymała ostatnio Inspekcja Transportu Drogowego. Zapraszam do lektury komunikatu:

W dniu 25 marca podczas prowadzenia czynności kontrolnych na drodze krajowej nr 8 w m. Jeleniów, inspektorzy Dolnośląskiego WITD z Oddziału Terenowego w Kłodzku zatrzymali do kontroli ciągnik z naczepą zarejestrowany w Republice Czeskiej. Kontrola została przeprowadzona ze względu na wątpliwości kontrolujących co do prawidłowego zabezpieczenia przewożonego na naczepie ładunku (samochodu ciężarowego). W toku kontroli potwierdzono nieprawidłowe i niewystarczające zabezpieczenie przewożonego LIAZa. Do zabezpieczenia ważącego 8 ton pojazdu kierowca użył jedynie czterech pasów, które w dodatku były naderwane i poszarpane oraz związane z kilku kawałków. Takie „zabezpieczenie” ładunku mogło zakończyć się tragicznie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Dalsze czynności wykazały, że kierowca – którym okazał się obywatel Mongolii – nie posiada żadnych dokumentów związanych z przewożonym ładunkiem a jego pracodawca – mongolska firma transportowa – także nie posiada zezwolenia wymaganego przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy przez terytorium RP. Dodatkowo, wobec stwierdzenia, że kierowca nie posiada ważnej wizy pobytowej na kraje systemu Schengen, powiadomiono o tym fakcie funkcjonariuszy Straży Granicznej z Placówki w Kłodzku. Pojazd został skierowany na parking strzeżony, gdyż kierowca nie posiadał środków na opłacenie kaucji z tytułu grożącej przewoźnikowi kary administracyjnej za wykonywanie międzynarodowego przewozu na terytorium Polski bez wymaganego zezwolenia.

ciezarowka_na_ciezarowce ciezarowka_na_ciezarowce_2

Źródło: GITD