Ginaf z indukcyjnym ładowaniem – 50-tonowy zestaw pobierze energię z drogi

Powyżej omawiany zestaw z ładowaniem indukcyjnym

Ginaf to holenderska firma znana z opracowywania specjalistycznych, zwykle silnie terenowych wersji DAF-ów. Tym razem Ginaf poszedł jednak w zupełnie inną stronę, biorąc na warsztat szosowy model XF poprzedniej generacji i przerabiając go na elektryczny ciągnik siodłowy z systemem… bezprzewodowego ładowania.

Zacznę od wyjaśnienia, że wszystko odnosi się do szwedzkiego projektu o nazwie Smartroad Gotland, w ramach którego odcinek drogi publicznej został podłączony do sieci elektrycznej i ma zasilać elektryczne ciężarówki niczym wielka ładowarka indukcyjna. Początkowo miało to być ładowanie z mocą 45 kW, co pokryłoby zapotrzebowanie na prąd w czasie przejazdu ciężarówką z niewielkimi, typowo miejskimi prędkościami. Docelowo myśli się jednak o mocy 125 kW, która nie tylko pokryje zapotrzebowanie autostradowe, ale też powinna pozostawić w baterii sporo zapasu. Wszystko natomiast po to, by elektryki nie marnowały czasu na postoje pod ładowarkami.

Film prezentujący testowy odcinek i jego budowę:

Twórca całej technologii jest izraelska firma Electreon, a Ginaf nawiązał z nią oficjalną współprace. W ten sposób powstała więc elektryczna odmiana DAF-a XF, która będzie mogła obsługiwać maksymalnie 50-tonowe zestawy, a przy tym połączy się z drogą w sposób bezprzewodowy, za sprawą odbiorników zawieszonych pod podwoziem. Pojazd trafił już na testy w Szwecji, początkowo prowadzone stacjonarnie, a następnie w czasie jazdy, na odcinku testowym na wyspie Gotland, liczącym obecnie 1600 metrów. Jeśli natomiast wszystko pójdzie zgodnie z planem, Ginaf oraz Electreon nie wykluczają wspólnej popularyzacji tego typu pojazdów.

Dodam, że wcześniej podobne próby prowadzono z udziałem zmodyfikowanego Iveco Stralis, widocznego na powyższym filmie. Dekadę temu podobne próby rozpoczęły też firmy Toyota oraz Scania. Więcej na ten temat pisałem w 2020 roku: Droga podpięta do prądu, by ładować baterie ciężarówek – udane testy w Szwecji