Francuska płaca minimalna a jednoosobowe firmy, diety i ryczałty, ewentualne kontrole, a także kary

renault_premium_385_francja

W związku ze zbliżającą się premierą francuskiej płacy minimalnej, „Transport in Nood” przygotowało kompendium wiedzy właśnie na temat tych nowych przepisów. Część zawartych w nich informacji jest naprawdę konkretna, więc postanowiłem opracować to wszystko w formie pytań oraz odpowiedzi, a następnie Wam zaprezentować:

1. Co z kierowcami-przewoźnikami?

Mając własną działalność, swój własny pojazd, a jednocześnie też będąc jego kierowcą, nowe przepisy nie będą nas dotyczyły. Wymagane jest jedynie zaświadczenie, że jesteśmy właścicielami naszej firmy.

2. Jakich przewozów będą dotyczyły nowe przepisy?

Mowa tutaj o transportach, w przypadku których rozładunek lub załadunek (ewentualnie oba) będzie miał miejsce na terenie Francji.

3. Jakim dokumentem zgłaszać kierowcę, który pojedzie do Francji?

Już wkrótce zobaczymy formularz służący właśnie do zgłaszania kierowców. Dzięki jednemu takiemu dokumentowi zgłosimy kierowcę na maksymalnie sześć miesięcy i będzie on ważny dla wszystkich tras, które dany pracownik wykona w danym okresie. Formularz będzie trzeba przefaksować do Francji, uprzednio uzupełniwszy go o dane firmy, dane przedstawiciela na terenie Francji i dane kierowcy. Do tego dojdzie konieczność podania kwoty brutto zarobków danego kierowcy, a także numer firmy z elektronicznego rejestru przewoźników (który w Polsce nadal nie istnieje…).

4. Co będzie zaliczało się do kwoty brutto zarobków?

Zgodnie z obecnie dostępną wiedzą, kwota ta obejmie nie tylko typowe wynagrodzenie, lecz także wszelkie ryczałty, diety, czy też dodatki za nadgodziny. Wszystko razem ma zaś dać 9,67 euro brutto za godzinę.

5. Co okażemy w czasie kontroli?

Kierowca będzie musiał mieć przy sobie wspomniany formularz, a także kopię podpisanej umowy o pracę. Umowa ta może być w języku przewoźnika/kierowcy, lecz wymagane będzie zaznaczenie na niej kwoty wynagrodzenia oraz ilości godzin pracy, tudzież po prostu stawki za godzinę. Zaznaczenia tego będzie trzeba dokonać po prostu biurowym markerem. Poza tym kierowca ma dysponować danymi kontaktowymi do przedstawiciela przewoźnika we Francji, przygotowanymi na osobnej kartce papieru. Kiedy już natomiast Francuzi zgłoszą się do naszego przedstawiciela, chcąc przeprowadzić kontrolę drobiazgową, będzie on musiał okazać między innymi dokumenty CMR, dane z tachografu, czy też potwierdzenia wypłaty wynagrodzeń.

6. Kim będzie ów przedstawiciel?

Osoba ta ma być na terenie Francji i przechowywać tam dokumenty danej firmy przez aż 1,5 roku. Przede wszystkim mowa tutaj o formularzach zgłoszeniowych, a także o umowach o pracę. Co ważne, przedstawiciel ma oferować kontakt w cyklu 24/7, w każdej chwili potrafiąc odpowiedzieć na zgłoszenie służb kontrolnych.

7. Kiedy zaczną się kontrole?

Prawdopodobnie już 1 lipca, choć może to jeszcze ulec przesunięciu, z uwagi działania Komisji Europejskiej.

8. Ile wyniosą minimalne kary?

Jeśli nie będziemy mieli swojego przedstawiciela we Francji lub kierowca nie będzie miał przy sobie umowy, zapłacimy za to 750 euro. Jeśli natomiast kierowca nie będzie miał przy sobie kopii formularza zgłoszeniowego, kara wyniesie 4000 euro.

Źródło informacji: „Transport in Nood”. Oryginał dostępny jest TUTAJ.