Francuska aplikacja w roli tachografu w „busach” – alternatywa dla pisania książki

Jeszcze pięć lat dzieli nas od wprowadzenia tachografów do lekkiego transportu międzynarodowego. Samochody o DMC powyżej 2,5 tony będą polegały temu wymaganiu od lipca 2026 roku. By więc przez te pięć lat mieć ułatwione zadanie, Francuzi przygotowali dla lekkich przewoźników specjalną aplikację.

Już od kilku lat kierowcy „busów” muszą prowadzić we Francji ewidencję czasu pracy. Rozpisują to w klasycznych, papierowych książeczkach, nazwanych „livret individuel de transport”. Teraz będzie natomiast istniała łatwiejsza opcja, w postaci wprowadzania danych do rządowej aplikacji Mobilic. Kierowcy odnotują tam wszystkie dane na tematy pracy i odpoczynków, a aplikacja będzie tworzyła z tego kompletne raporty, dostarczając je w dwóch popularnych formatach.

Czy aplikacja zwiększy wiarygodność takich zapisów, to na razie trudno oceniać. Na pewno będzie to jednak ułatwienie dla służb kontrolnych, a także dla pewnych przewoźników, opierających na takich zapisach swoje rozliczenia z kierowcami.

Jak podaje oficjalna strona aplikacji Mobilic, prowadzona przez francuskie ministerstwo transportu, program jest już całkowicie gotowy do użycia. Korzystający z niego kierowcy są też oficjalnie zwolnieni z rozpisywania papierowych książeczek. By skorzystać z tego rozwiązania, należy zarejestrować się na stronie dostępnej pod tym linkiem. W odpowiedzi umożliwione zostanie pobranie programu i przekazanie go swoim pracownikom.