OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 8 Luty, 2018

Francja: mandaty za korzystanie z telefonu w stojącym samochodzie, z wyłączonym silnikiem

Weltpremiere bei Mercedes-Benz Lkw: Trendsetter Mercedes-Benz: Apple CarPlay™ und Android MirrorLink™ ab sofort auch im Lkw

Zatrzymanie się przy drodze żeby odebrać telefon, napisać wiadomość lub skorzystać z aplikacji to rzecz raczej wskazana. W końcu lepiej robić to stojąc na poboczu lub na parkingu niż w czasie jazdy. Francja wprowadza jednak zasadę, według której korzystanie z telefonu w stojącym samochodzie z wyłączonym silnikiem będzie tak samo nielegalne, jak korzystanie z niego w czasie jazdy.

O sprawie poinformował francuski dziennik “Le Figaro”. Francuski Sąd Najwyższy orzekł, że obsługiwanie telefonu ręką w zatrzymanym pojeździe, nawet przy wyłączonym silniku, powinno być karalne. Dopóki bowiem samochód nie zatrzyma się na wyznaczonym miejscu parkingowym lub na terenie prywatnym, nadal uczestniczy w ruchu drogowym. Jedyny wyjątek może być zastosowany dla osób uczestniczących w wypadkach lub mających awarię. Wówczas można skorzystać z telefonu, aby powiadomić służby ratunkowe.

A co na to sami Francuzi? Według lokalnego stowarzyszenia automobilistów, wyrok Sądu Najwyższego pozbawiony jest sensu. Kierowcy powinni być zachęcani do zatrzymywania się przy drodze, aby skorzystać z telefonu. Zamiast tego wprowadza się reguły, które do takich zachowań zniechęcają.

Warto też zwrócić uwagę na sytuację kierowców ciężarówek. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w niezbyt ruchliwej miejscowości i potrzebujemy internetu aby znaleźć miejsce rozładunku. Nie możemy jednak tego zrobić zatrzymując się przy drodze, nawet pod warunkiem wyłączenia silnika. Najpierw musimy znaleźć oficjalny parking dla samochodu ciężarowego, gdyż inaczej będzie nam groził mandat. A jak wygląda kwestia takich parkingów, wszyscy świetnie wiemy.

Kara za korzystanie z telefonu to we Francji 135 euro. Zabronione jest przy tym korzystanie ze słuchawek, także tych bezprzewodowych, z systemem Bluetooth.

Ten wpis ma 29 komentarzy

 1. Rymar napisał(a):

  To jest chory kraj, który za niedługo będzie Kalifatem Arabskim..

 2. MAJKEL napisał(a):

  Hehe dobre sobie , w takim tempie to za nie długo wogole nie będzie można mieć tel w aucie pozdro

 3. Abc napisał(a):

  Dużo mudzina, trzeba wprowadzić większe składki i później jakos prawnie to uzasadnić.

 4. www napisał(a):

  dziwna europa… Czasem mam wrażenie że żyję w jakimś matrixie, później otwieram oczy a to nasza kochana unia.

 5. Misza napisał(a):

  A jak ostatnio mówiłem że niedługo jak będziesz chciał prowadzić służbowe auto, małe czy duże. To trzeba będzie jeździć w kamizelce,kasku,okularach ochronnych i odpowiednim obuwiu z atestami. To się że mnie śmiali. Mówiłem to w zartach. Ale teraz nie jestem pewien czy to nie będą prorocze słowa.

 6. Janusz napisał(a):

  Hehe co za pomysły kto takie rzeczy wymyśla. Lepiej wcale do tego durnego kraju nie jeździć

 7. www napisał(a):

  teraz dopiero widzę różnice pomiędzy stanami a Europą i wiem dlaczego my nigdy nie dogonimy świata. Drąży nas /Unię/ jakaś choroba głupoty, protekcjonizmu, socjalu niekończących się abstarkcyjnych przepisów, milionów służb, inspekcji, policji, niepotrafiących przeciwdziałać przestępczości, ale udowadniających swoją przydatność / czytaj ściągalność euro / i potrzebę bytu…

 8. Prawda napisał(a):

  Miałem coś napisać o de-biliźmie narodu kolaborantów ale widzę ,że nie ma takiej potrzeby ponieważ ludzie samodzielnie myślący jak widać myślą. Widać to po wpisach.

  Mam wrażenie ,że głupotę kolaborantów może wyleczyć tylko łall-ach .
  Oby jak najszybciej dawał kolejne znaki bo jak nie to z każdej strony będą nas otaczać albo debile , albo neokomuniści (tj szwecja) albo łalalchowe.
  Co się dzieje z tą Europą !?

 9. Wąski napisał(a):

  Władze tego kraju zeszły już na samo dno kompletnej głupoty!!

 10. Jacek napisał(a):

  Francuz jak zawsze coś mądrego wymyśli zestaw słuchawkowy z kablem też jest nielegalny debilizm

 11. fikus72 napisał(a):

  Wszystko prowadzi do tego że człowiek ma wykonywać polecenia innych ludzi wyświetlane na monitorze. Nie ma prawa samodzielnego kontaktu (czytaj decyzji) i ten własnie wyrok SN Francji jest może wprawdzie malutkim krokiem w tym kierunku ; ale jednak w kierunku zaplanowanym w globalizacji świata !
  Dziś o jednym człowieku decyduje drugi; jutro będą to robić komputery-maszyny.

 12. Zzz napisał(a):

  Kiedys były tylko tel. Stacjonarne i dalo sie zyc mozna i dziś

 13. damianWWW napisał(a):

  czyli jak stoję na autostradzie przed Paryżem z powodu opadów śniegu to nie mogę nigdzie zadzwonić ? trzeba będzie wozić gołębie pocztowe w razie czego. Chory kraj

 14. 1 napisał(a):

  Tego można było się spodziewać po kalifacie francuskim.

 15. Marczi napisał(a):

  He niedługo w podwójnej zmiennik na prawym fotelu nie będzie mógł pogadać ‘bo rozprasza’:)

 16. dono napisał(a):

  Zioberro ten SN im wyprostuje

 17. Ibi 113 napisał(a):

  Wiem o tym z “autopsji”, w przeciągu trzech miesięcy zapłaciłem za używanie telefonu dwa razy po 90E. Mało tego żandarm uświadomił, że nawet “dłubanie” w nawigacji jest karane, nie wspomnę o słuchaniu muzyki przez słuchawki podczas prowadzenia.

 18. gfdsgd napisał(a):

  nie wiem w czym wy widzicie problem. ominąć francję – koleja 😉 i po bolu. francuzi sami sobie poradzą z tą unią….
  fraxit niebawem
  jeśli chodzi o ominięcie tego czegoś. wystarczy w czasie jazdy uruchomić mechanizm wyłączający jakąś zbędną kontrolkę i mamy awarię i wtedy możemy z czystym sumieniem stanąć na awaryjkach na poboczu i wyjąć telefon i zadzwonić 😉

 19. Dawid napisał(a):

  Już znaleźć zasięg w tej (lecąc klasykiem) “STAREJ KUR*** FRANCJI” jest ciężko, a jeszcze takie pomysły mają.

 20. Prawda o głupocie napisał(a):

  Facet ,który siedzi z babką w wieku swojej matki nie może dawać przykładu normalności dla podwładnych .
  A potem to już patologia pączkuje samoczynnie.

 21. Maciek napisał(a):

  No to jak?? Zatrzymujemy się na poboczu, wychodzimy z auta i wtedy korzystamy z telefonu??

  Ja prdl. Co za kraj.

  • Driver napisał(a):

   No niedawno koło Lyonu przecież zginął polski kierowca busa. Prawdopodobnie właśnie w takich okolicznościach jak piszesz. Wysiadl i potrafiła to ciężarówka.

 22. Obsrwator napisał(a):

  Ciągłe skracanie smyczy na której trzymane jest społeczeństwo może spowodować w końcu globalne niezadowolenie. Sprzyja temu również sytuacja w której 1% populacji posiada 99% zasobów finansowych. Powoli, aczkolwiek sukcesywnie narasta niezadowolenie, które wyrażane jest wynikami wyborów. Coraz więcej głosów dostają populiści, głoszący tezy typu: zabieramy bogatym, dajemy biednym. Populiści dochodząc do władzy zwykle nie dotrzymują słowa, a przy okazji bogacą się kosztem naiwnego społeczeństwa. Czy czeka nas globalna rewolucja?

 23. Swdn napisał(a):

  Bo oni wprowadzają powoli prawo szariatu czy jak tam zwał

 24. Dawid napisał(a):

  Populiści, jakie mądre słowo z TVNu.

 25. Luki driver napisał(a):

  Niech się ciapatymi zajmą żabole jeszcze troche to we francji zamiast bon joure to bedzie sie mowilo allah akbar a oni o telefony sie czepiają moze zaczna jeszcze karac za to ze kierownice trzymasz i masz rece zajete

 26. 13*60 napisał(a):

  Dlatego jak ktoś sie dorobił niech siedzi spokojnie w domu a nie na 2 światy robi i pozwala sie na takie traktowanie w tak trudnych warunkach daleko od domu.Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść o własnych siłach!!!

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.