Muzeum Pomocy Drogowej w Puławach wyprzedaje eksponaty – część z nich jest naprawdę ciekawa

Aktualizacja: niestety część opisywanych pojazdów można już oglądać na złomowisku.

Na polski rynek samochodów używanych trafiła cała grupa klasycznych samochodów pomocy drogowej. Przebierać można w naprawdę ciekawych konstrukcjach, od lekkiego holownika na podwoziu Iveco TurboZeta, poprzez 42-letniego MAN-a z silnikiem przed kabiną, aż po kanadyjskiego Chevroleta z 1943 roku, który brał udział w lądowaniu aliantów w Normandii.

Dostępność takich pojazdów na rynku wtórnym może cieszyć. Cała historia jest jednak niezbyt przyjemna, jako że mamy tutaj do czynienia z wyprzedawaniem okazów muzealnych. Od kilku lat wszystkie te pojazdy stały w Puławach, w Muzeum Pomocy Drogowej, Holowania i Ratownictwa Drogowego. Wszyscy zainteresowani mogli się im przyjrzeć, a właściciel instytucji sam zajmował się odnawianiem pojazdów, mając na ich temat niemała wiedzę.

Niestety, od pewnego czasu strona internetowa muzeum jest niedostępna, a wraz z początkiem stycznia eksponaty trafiły na sprzedaż. Wszystkie ogłoszenia można przejrzeć tutaj a pod tekstem zamieszczam ich obecną listę.

Szczególną uwagę zwraca wspomniany Chevrolet CMP, co jest skrótem od „Canadian Military Pattern” (Kanadyjski Wzór Wojskowy). Ciężarówka ta masowo służyła w II Wojnie Światowej, będąc podstawową ciężarówką wojsk kanadyjskich oraz trafiając jako dar do armii krajów sprzymierzonych. Ten konkretny egzemplarz został wyprodukowany w 1943 roku, a rok później uczestniczył w operacji Overlord, czyli w lądowaniu wojsk alianckich w Normandii. Udało mu się przetrwać wojnę, po czym trafił on do Polski, w formie daru na poczet odbudowywania kraju. U nas ciężarówka przepracowała aż 20 lat, służąc za holownik pomocy drogowej przedsiębiorstwa PKS Solec Kujawski. Mówi się też, że kanadyjskie Chevrolety, właśnie za sprawą kariery w PKS-ach, były wzorem zabudów dla ratowniczych Jelczy „Ogórków”.

Dzisiaj klasyczny Chevrolet jest w dużej mierze odnowiony. Co prawda pewnych detali nadal brakuje, ale nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z bardzo ciekawą ofertą, o wyjątkowej historii.

Zdjęcia z muzeum z 2013 roku przejrzycie tutaj.

Lista sprzedawanych eksponatów (plus jakiś Opel Vectra):

pomoc_drogowa_muzeum_na_sprzedaz