Dieslowski Mercedes Actros „MP6” także z tureckiej fabryki – testy nadal trwają

Powyżej: dieslowskie podwozie 6×2 na testach w Turcji

Upłynęło już pół roku, od kiedy Mercedes-Benz pokazał nowego Actrosa w wersji elektrycznej (opisywanego w tym artykule). Tymczasem premiera spalinowego wariantu nadal nie została nawet oficjalnie zapowiedziana. Zamiast tego kontynuuje się szeroko zakrojone testy, rozszerzone ostatnio także na sąsiedni kontynent.

Testowe egzemplarze Actrosa szóstej generacji, z wyraźnie widocznymi zbiornikami oleju napędowego oraz katalizatorami Euro 6, zaczęły pojawiać się na tureckich drogach. Widuje się tam zarówno ciągniki siodłowe, jak i podwozia pod zabudowy, a wszystko odbywa się na próbnych, tureckich rejestracjach. Może być to więc wyraźny sygnał, że przygotowania do premiery nowego Actrosa trwają także w Aksaray, w tureckiej fabryce ciężarowych Mercedesów.

Kabina typu ProCab w wersji elektrycznej:

Podobnie jak wcześniejsze egzemplarze widywane na testach, nowe pojazdy wyraźnie korzystają ze zmodernizowanej kabiny o przydomku ProCab. Wyróżnia ją zupełnie nowy przód nadwozia, z gładką atrapą chłodnicy oraz zaokrąglonymi, „smutnymi” reflektorami. Poza tym nowy przód jest dłuższy od dotychczasowego, korzystając z unijnego wyjątku dla aerodynamicznych ciężarówek. Dlatego też rodzi się pytanie, czy Mercedes zastosuje tutaj także dłuższą sypialnię? Sama firma jak na razie nie wypowiedziała się na ten temat.

Jeśli chodzi o samą fabrykę w Aksaray, to znajduje się ona około 700 kilometrów na wschód od Stambułu, w środkowej Turcji. Wytwarza się tam dokładnie takie same Mercedesy Actrosy jak w Niemczech i eksportuje  je między innymi na unijny rynek. Gdy więc na przykład polski przewoźnik kupuje nowy ciągnik, może do niego trafić zarówno egzemplarz z niemieckiego Wörth am Rhein, jak i właśnie z tureckiego Aksaray. Wyjaśniałem to kilka lat temu, w następującym artykule: Jak i dlaczego Mercedes-Benz Actros produkowany jest w Turcji, by następnie trafić do krajów UE?

Fabryka w Aksaray na mapie:

Dwa nagrania z testów w Turcji:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez MagazinUlaşım Truck & Bus News – Producer/Journalist Türkiye (@magazinulasim)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez MagazinUlaşım Truck & Bus News – Producer/Journalist Türkiye (@magazinulasim)