DB Schenker zaczyna odbierać ciężarówki z kierownicą po środku – rusza Volta Zero

Firma DB Schenker zaprezentowała dzisiaj jeden ze swoich najnowszych nabytków. Jest to ciężarówka nowej marki Volta, która ma wprowadzić na drogi zupełnie nowy, niestosowany dotychczas w Europie układ kabin.

Volta Zero to całkowicie elektryczny pojazd do pracy w ruchu miejskim, wyposażony w niskowejściową kabinę o centralnie umieszczonym fotelu kierowcy. Pojazd ten został opracowany w Szwecji, a miejsce na jego produkcję znalazło się w Austrii, w miejscowości Steyr (dotychczas znanej z produkcji MAN-ów, a wcześniej też Starów i Steyrów). Start jego wytwarzania zaplanowano na wiosnę bieżącego roku, a dzisiaj przedstawiono jeden z ostatnich egzemplarzy przedseryjnych, przeznaczony właśnie dla DB Schenker.

Niemiecki gigant branży logistycznej już dwa lata temu zdecydował się na 1470 takich pojazdów, z czego 150 sztuk ma odebrać przed końcem bieżącego roku. Trafią one do pracy w 18 europejskich miastach, na terenie Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Szwecji i Norwegii. Wiadomo też, że będą to pojazdy 16-tonowe, a ich nietypowe nadwozia będą wytwarzane z lekkich i ekologicznych materiałów, jak połączenie… lnu i żywicy. Jeśli natomiast chodzi o centralną pozycję za kierownicą to ma ona zapowiadać przede wszystkim świetną widoczność w mieście, bez większego „martwego pola” po żadnej ze stron. Choć trzeba przyznać, że taki układ może też mieć liczne wady, co omawiałem już w przypadku Tesli Semi.

Gdzie natomiast DB Schenker będzie mógł te pojazdy serwisować? Co ciekawe, okazuje się, że Volta już pracuje nad siecią warsztatów, choć początkowo będzie ona bardzo mocno okrojona. Pierwsze dwa punkty przewidziano w Bonneuil-sur-Marne pod Paryżem, a także w londyńskim Tottenham. Kolejne będą dołączane w miarę zapotrzebowania.

Volta Zero od środka kabiny: