DB Schenker, czyli jeden z największych operatorów logistycznych w Europie, musiał tymczasowo wstrzymać ruch na trasach do Wielkiej Brytanii. Stałe linie nie kursowały od ubiegłego tygodnia i przewrócono je dopiero dzisiaj.
Gdy ruch zaczął zwiększać się po noworocznej przerwie, na jaw wyszło masowe nieprzygotowanie klientów. Jak szacuje firma DB Schenker, zaledwie 10 procent ładunków bez żadnego problemu przechodziło pobrexitowe kontrole. W pozostałych 90 procentach na jaw wychodziły braki lub błędy w dokumentacji celnej. Stąd więc decyzja o tymczasowym zatrzymaniu wszystkich przejazdów.
Tutaj można też dodać, że DB Schenker nie jest żadnym szczególnym przypadkiem. Podobne problemy odnotowuje się także u innych operatorów, a ciężarówki masowo blokowane są przez to w portach. Jak wylicza przy tym niemieckie stowarzyszenie firm logistycznych oraz spedycyjnych DSVL, około 80 procent ładunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską nie spełnia wszystkich wymagań celnych. Wskazuje się przy tym, że zwłaszcza brytyjskie firmy mają problem ze spełnieniem wymogów. Często są one wręcz nieświadome nowych obowiązków, stanowiąc dla przewoźników szczególnie duże zagrożenie.
Stąd też takie sytuacje, jak ta odnotowywana nad Kanałem La Manche obecnie. Dla przykładu, w północnej Francji trzeba było dzisiaj wprowadzić tymczasową organizację ruchu, nakazując ciężarówkom wcześniejszy zjazd z autostrady A16 (już na węźle 49). Kolejka do Calais była bowiem tak duża, że groziła kompletnym paraliżem autostradowego ruchu. Co zaś przyczyniło się do powstania tej kolejki, to między innymi niewydolność systemów kontrolnych, odpowiedzialnych właśnie za kwestie celne.
A jak można sobie tym problemem poradzić? W dużej mierze jest to oczywiście kwestia czasu, zdobycia doświadczenia i zmiany przyzwyczajeń. Tymczasowo trzeba zaś stawiać na dodatkowych nadzór i szkolenia. Tak też zrobiła firma DB Schenker, w ramach dzisiejszego przywrócenia tras do Wielkiej Brytanii. Owszem, klienci mogą z tych przewozów skorzystać, ale tylko jeśli potwierdzą spełnienie wszystkich wymagań celnych. Sam DB Schenker oferuje zaś specjalne instrukcje, mające pomóc w zrealizowaniu tego warunku.