DAF-y XF 530 na trasy do Szwecji i Norwegii – Fulimpex z kolejną nieskandynawską marką

W nawiązaniu do tekstu:

Renault zastąpiło Volvo na trasach do Skandynawii – Fulimpex wymienia flotę

Choć firma Fulimpex ze Stargardu Gdańskiego specjalizuje się w trasach do Skandynawii, jej flota wyraźnie zaczęła odchodzić od skandynawskiej normy. W czerwcu pisałem, że firma zrezygnowała z zamawiania ciągników Volvo FH, zamiast tego stawiając na Renault Gamy T. A teraz wybrano jeszcze inną markę, dołączając do floty DAF-y z serii XF.

Niderlandzka ciężarówka została zamówiona w typowo skandynawskiej konfiguracji. Mamy tu więc trzyosiowe podwozie z dodatkową osią wleczoną oraz najmocniejszy silnik z całej gamy. Jest to 13-litrowa jednostka o mocy 530 KM oraz maksymalnym momencie obrotowym 2500 Nm. A do tego doszły też największe kabiny typu Super Space Cab, które przy okazji miały być jednym z powodów wyboru tej właśnie marki.

Fulimpex zdecydował się na 14 takich DAF-ów, chcąc wysyłać je w trasy do Szwecji oraz Norwegii. Z tego pierwsze egzemplarzy odebrano już na początku roku, natomiast główna partia 10 sztuk została przekazana dopiero w tym miesiącu.

Wraz z samochodami, przewoźnik zamówił też kontrakty serwisowe. Czy natomiast w Norwegii i Szwecji nie będzie problemów z ich realizacją? Tutaj mogę powiedzieć tyle, że DAF stopniowo rozwija swoją skandynawską sieć obsługową. W Norwegii jest to obecnie 11 placówek, w tym jedna za kołem podbiegunowym. W Szwecji zaś punktów jest 14, a „najwyższy” z nich znajduje się w okolicach miasta Umea, a więc 600 kilometrów na północ od Sztokholmu.