DAF XG+ z nagrodą za najlepszą kabinę – efekt porównania oraz pomiarów wnętrza

Od kiedy DAF XG+ zadebiutował na rynku, ciężarówka zebrała już wiele głośnych wyróżnień. To przyznane w ubiegłym tygodniu dla wielu osób będzie jednak szczególnie istotne, gdyż ciężarówkę nagrodzono za najlepszą kabinę.

Omawiana nagroda to BIGtruck Cabinetest Award 2022 i przyznano ją w następstwie testu porównawczego ośmiu kabin, przeprowadzonego w holenderskim magazynie „BIGtruck”. Jego twórcy dbają o dokonanie jak najbardziej miarodajnej oceny, a więc w roli testujących występują też byli kierowcy ciężarówek, nieodzownym procesem oceny jest odbywanie nocnej pauzy w każdej kabinie, a wszystkiemu towarzyszą też dokładne pomiary, między innymi w zakresie pojemności schowków, wielkości „martwego pola”, zakresu regulacji kierowcy, szerokości i długości łóżek, czy wymiarów wewnętrznych.

Film z krótkim przedstawieniem kandydatów:

Do tegorocznej edycji porównania przedstawiciele wszystkich marek mogli zgłosić topowe konfiguracje swoich kabin. W kolejności alfabetycznej okazały się to DAF XG+, Ford F-Max BlackLine, Iveco S-Way, MAN TGX GX, Mercedes-Benz Actros GigaSpace, Renault Gamy T Evolution High Sleeper, Scania serii S Highline, a także Volvo FH Globetrotter XL. Pojazdy te na co dzień służą za wersje demonstracyjne w Holandii lub Belgii (Ford), co też sprawiło, że skonfigurowano je w bardzo bogatych wersjach. Najwyższą punktację ogólną zdobył zaś DAF XG+, czemu towarzyszyło ubiegłotygodniowe przyznanie oficjalnego tytułu i statuetki.

Pomijając tę ogólną punktację i główną nagrodę, omawiany konkurs był też okazją, by zweryfikować dwa ciekawe twierdzenia. Po pierwsze, wielu producentów ciężarówek chwaliło się w ostatnim czasie nowym, wyjątkowo dużym zakresem regulacji kierownicy. Jak jednak wskazują wyniki z BIGtruck Cabinetest Award 2022, liderem w tym zakresie pozostała niezmieniona od lat kolumna kierownicza z Volva FH. Tuż za nią uplasowały się modernizowane niedawno kolumny z Renault Gamy T oraz MAN-a TGX. Druga ciekawostka to natomiast długość nadwozia. Otóż w czasie premiery DAF chwalił się, że kabina modelu XG/XG+ jest o 33 centymetry dłuższa od poprzednika, a pomiary „BIGtruck” potwierdziły, że różnica ta jest zauważalna także wewnątrz i także w porównaniu z innymi markami. Wnętrze XG+ miało bowiem 241 cm długości (od przedniej szyby do tylnej ściany), przerastając konkurentów w zakresie od 31 do 43 centymetrów.

Więcej o kabinie modelu XG+: Czy sypialnia wydłużona o 30 cm robi różnicę – porównanie z udziałem dwóch DAF-ów