Czy sypialnia wydłużona o 30 cm robi różnicę – porównanie z udziałem dwóch DAF-ów

Od 1 września 2020 roku unijne przepisy dopuszczają stosowanie dłuższych kabin samochodów ciężarowych. Nadwozia mogą być powiększone o nawet 90 centymetrów, bez ograniczania długości zabudów lub naczep. Warunkiem jest przy tym uzyskanie korzyści aerodynamicznych, zwiększenie bezpieczeństwa i potwierdzenie wszystkiego stosowną homologacją.

Pierwszy producent, który zdecydował się na taki zabieg, to DAF. Modele XG oraz XG+ zostały o pół metra wydłużone względem standardowych, z tego 16 centymetrów przypadło na bardziej aerodynamiczny przód, a 33 centymetry na część sypialną. Prowadzone są też testy u kolejnego producenta, czyli Volvo Trucks. Prototyp o nazwie Volvo Efficiency Concept Truck został wydłużony o 17,5 centymetra z przodu oraz o 25 centymetrów w części sypialnej. Łącznie daj to wiec 42,5 centymetra. Jednocześnie wiele wskazuje na to, że nie zobaczymy kabin dłuższych o maksymalne 90 centymetrów. Coś takiego były podobno nieopłacalne i problematyczne, co wyjaśniałem w następującym artykule: Dlaczego europejskie ciężarówki nie będą miały długich przodów?

Rodzi się jednak pytanie, czy około 30 centymetrów dodatkowej długości sypialni to „gra warta świeczki”? Czy kierowca naprawdę odczuje taką różnicę, czy warunki życiowe ulegną poprawie i czy jest sens wydawać na to pieniądze? Zdałem sobie sprawę, że w sieci nie ma żadnych zdjęć, które odpowiadałyby na te pytania. Nawet sam DAF był bardzo oszczędny z publikowaniu fotografii. A że wczoraj miałem akurat kluczyki do dwóch nowych ciężarówek tej marki, postanowiłem samemu takie zdjęciowe porównanie przygotować. Wystąpią w nim dwa modele oferowane obecnie do transportu międzynarodowego: podstawowy XF oraz topowy XG+ z wydłużoną częścią sypialną. Ich przody mają ten sam układ, długościowo występuje 30 centymetrów różnicy, a do tego XG+ ma większe podwyższenie dachu (jest też niższy XG) oraz minimalnie wyżej zawieszoną całą kabinę.

Po lewej XG+, po prawej XF:

Po lewej XG+, po prawej XF: Po lewej XG+, po prawej XF: Po lewej XG+, po prawej XF:U góry XG+, na dole XF:

U góry XG+, na dole XF:

U góry XG+, na dole XF: U góry XG+, na dole XF:Wymiary na papierze: