XG+ w pięknym i praktycznym zestawie – przejezdna burtofiranka na obrotnicy

Fot. Carozzeria Rosso & Battaglin

W czasie gdy zestawy z obrotnicą oraz burtami stają się Europie coraz większą rzadkością, firma Caramagnese Trasporti przygotowała taką konfigurację w naprawdę szczególnym wydaniu. Północnowłoski przewoźnik odebrał bowiem DAF-a z przyczepą, który wyróżnia się zarówno możliwościami użytkowymi, jak i bardzo ciekawym wyglądem.

Zabudowę prezentowanego zestawu, wykonaną przez włoską firmę Carozzeria Rosso & Battaglino, można określić mieszanką klasyki z nowoczesnością. Nadal mamy tam przednią oś na obrotnicy, co we włoskich warunkach drogowych pozostaje cenione za świetną zwrotność i podążanie przyczepy dokładnie za torem jazdy ciężarówki. Zamiast zwykłych kurtyn mamy też tak zwaną burtofirankę, co z kolei bywa we Włoszech uznawane za skuteczne rozwiązanie problemu mocowania ładunków. Za to wśród bardziej nowoczesnych rozwiązań pojawił się hydrauliczny system podnoszenia obu dachów, a także przejezdny układ całego zestawu. Przyczepa otrzymała bowiem przednie drzwi, połączone z długą, dwuczęściową rampą, rozkładaną nad dyszlem.

Bazą całego zestawu jest największy z nowych DAF-ów, a więc model XG+ o przedłużonej oraz maksymalnie podwyższonej sypialni. Włoski przewoźnik zdecydował się w niej na pełen pakiet lusterek, całkowicie rezygnując z kamer, a jednocześnie ograniczył zakres przeszklenia, instalując większą osłonę przeciwsłoneczną oraz dodatkową osłonę podszybia. Poza tym bardzo ciekawy dodatek kryje się przy podwoziu, nie tylko w ciężarówce, ale także w przyczepie. To wykonane na zamówienie osłony międzyosiowe, idealnie do siebie dopasowane na całej długości zestawu. Wraz z dokładką przedniego zderzaka optycznie obniżają one ciężarówkę, a przy tym kryją też dodatkowe schowki.

Oczywiście wszystko to nie robiłoby aż tak dużego wrażenia, gdyby nie piękny lakier. Tutaj  kryje się też ostatnia z ciekawostek, jako że ta czarno-srebrno-złota kolorystyka została dobrana przy współpracy z profesjonalistą. Mowa tutaj o włoskiej firmie SDesign, która specjalizuje się w opracowywaniu schematów malowania na wirtualnych modelach ciężarówek, przygotowując je na zlecenie przewoźników.