DAF CF na syntetyczny olej napędowy, z żurawiem HDS o zasilaniu wodorowym

To nie jest zwykła ciężarówka do użytku w branży komunalnej. Ten czteroosiowy DAF CF to bowiem samochód na kilka różnych paliw jednocześnie.

Podstawowe źródło napędu to powszechnie znany silnik Paccar MX-11. 11-litrowy turbodiesel został dostarczony w 410-konnej wersji i będzie pracował na paliwie syntetycznym. Mowa tutaj o GTL, czyli oleju napędowym wytwarzanym na bazie gazu ziemnego, bez udziału ropy naftowej. Takie paliwo ma być bardziej ekologiczne, a MX-11 pojedzie na nim bez konieczności wprowadzenia modyfikacji.

Dalej mamy żuraw hydrauliczny, dzięki któremu ciężarówka będzie mogła podnosić kontenery z odpadami. Co jednak nietypowe, jest to żuraw o napędzie elektrycznym, dostarczonym przez firmę Wierda Hybrid Technologies. Jego praca jest całkowicie niezależna od silnika spalinowego ciężarówki i wspomniany diesel może być na załadunku wyłączony. To zaś oznacza mniejsze zużycie paliwa i mniej wyemitowanych spalin.

W czasie swojej pracy żuraw korzysta z prądu zebranego w akumulatorach. Ładowanie tych ostatnich ma się odbywać nocą, gdy ciężarówka znajduje się na bazie. Choć niestety wyliczono, że baterie nie wystarczą na cały dzień intensywnej pracy. I dlatego mamy tutaj jeszcze jeden napęd, umożliwiający ładowanie akumulatorów także w trasie.

W roli takiej pokładowej ładowarki można by się spodziewać silnika spalinowego. A jednak, w przypadku tej ciężarówki postanowiono na nowocześniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie. Jest to zestaw ogniw, które wytwarzają prąd z wodoru. Na pokładzie znajduje się też niewielki 2-kilogramowy zbiornik na wodór i w efekcie żuraw może pracować całymi dniami bez emitowania jakichkolwiek spalin.

Oczywiście wszystko wymagało też odpowiedniego zaplecza. Władze niderlandzkiej gminy Groningen – która zamówiła opisywany pojazd – muszą więc mieć na swoim terenie zarówno stację tankowania wodoru, jak i syntetycznego paliwa GTL. Co też ważne, wodorowa stacja spod Groningen wykorzystuje prąd z paneli solarnych, wytwarzając to paliwo w sposób jeszcze bardziej ekologiczny.

A poza tym wszystkim mamy po prostu praktycznie skonfigurowaną ciężarówkę. Opisywany DAF CF otrzymał podwozie typu 8×2, z aż trzema osiami skrętnymi. Coś takiego zapewnia fantastyczną zwrotność i ułatwi miejską pracę. Samochód dopiero co trafił do gminy Groningen, będąc przekazanym przez dealera ESA Trucks. Jego codzienną pracą będzie zbiórka segregowanych odpadów, a na tylnej części ramy znajdą się kontenery, wciągane poprzez urządzenie hakowe.

Dodatkowe zdjęcia: