Cztery grafiki z ciężarówkami za 370 tys. złotych – to dzieła słynnego Andiego Warhola

Jeśli masz na wydanie około 60 tys. funtów brytyjskich, możesz sprawić sobie cztery słynne MAN-y z naczepami. Nie będą to jednak prawdziwe ciężarówki, lecz dzieła sztuki wykonane przez słynnego Andiego Warhola.

Andy Warhol (1927-1987) miał na swoim koncie obrazy malarskie, dziesiątki filmów, grafiki wykonywane na komputerze Amiga 1000, a nawet rzeźby. Przy tym szczególną sławę przyniosły mu dzieła nawiązujące do popularnej kultury, zwane z tego powodu „pop artem”. Właśnie w ramach tego nurtu powstała seria grafik z samochodami ciężarowymi, stworzona na 20. Światowy Kongres Międzynarodowej Organizacji Przewoźników we Frankfurcie. Mowa tu o organizacji IRU, tej samej, która zorganizowała popularne karnety „TIR”.

Artysta wykonał te grafiki na dwa lata przed śmiercią, wykorzystując typowo reklamowe techniki. Atrament był przeciskany na płótno przez specjalne sita oraz matryce, a za wzór posłużyły samochody ciężarowe marki MAN. Konkretnie były to ciągniki z serii F8, w wersji 19.361 w latach 1983-1987.

Wracając natomiast do wstępu, kolekcję czterech takich grafik będzie można teraz zakupić. W połowie września wystawi je na sprzedaż londyński dom aukcyjny Christie’s, a szacowana przez ekspertów cena to między 50 a 70 tys. funtów. W przeliczeniu to od 265 do nawet 370 tys. złotych!