Cysterna po implozji zatrzymana w ruchu – oto jak mogło dojść do takich uszkodzeń

Zdjęcia: Iowa State Patrol Commercial Motor Vehicle Unit

Ujrzenie w ruchu naczepy po tak zwanej implozji to coś naprawdę zaskakującego. Dlatego przyjrzymy się teraz zdjęciom z amerykańskiej kontroli, a przy okazji wyjaśnimy sobie jak mogło do czegoś takiego dojść.

Prezentowana naczepa została zatrzymana w amerykańskim stanie Iowa, w ramach rutynowego patrolu policji. Funkcjonariusze „drogówki” od razu zwrócili uwagę na wygiętą konstrukcję pojazdu, skutkującą całkowitym uniesieniem ostatniej osi. Dalszej jazdy zakazano z uwagi na podejrzenie uszkodzeń w strukturze nośnej, a przy okazji zamieszczono też apel do innych kierowców cystern. Brzmiał on „As a side note to drivers – don’t forget to vent your trailers!”, co można przetłumaczyć jako „W ramach dodatkowej uwagi dla kierowców – nie zapominajcie o zaworach swoich naczep!”.

W tym apelu kryje się wyjaśnienie dla całej sprawy. Naczepa wygląda bowiem na pojazd uszkodzony w wyniku implozji, a więc nagłego skurczenia przez wyjątkowo niskie ciśnienie panujące wewnątrz zbiornika. Do takiej sytuacji może dojść w momencie, gdy ładunek zostanie wypompowany z cysterny, a jednocześnie do wnętrza nie zdoła dostać się żadne powietrze. Dlatego w czasie rozładunków niezwykle ważne jest sprawne działanie „zaworu oddechowego”, który zadba o dopływ powietrza i na bieżąco wyrówna ciśnienie z otoczeniem pojazdu.

Oczywiście takie zawory znajdują się w cysternach z różnych kontynentów, a samo zjawisko implozji – na przykład w wyniku awarii zaworu – znane jest na całym świecie. Kilka lat temu opisywałem je na przykładzie zestawu z tank kontenerem, który implodował w trakcie rozładunku żywicy. Towarzysząca temu siła miała być tak ogromna, że znajdujące się w okolicy osoby trzeba było przebadać pod kątem możliwego uszkodzenia słuchu (artykuł znajdziecie tutaj). Poza tym w sieci można znaleźć krótkie nagranie, który pokazuje sam moment implozji w europejskiej cysternie. Zamieszczam to poniżej, a głównej akcji wypatrujcie po 9. sekundzie: