Cysterna, która dowiezie paliwo do wibratorów sejsmicznych – Arocs z Geofizyki Toruń

Zdjęcie: Kujawski Truck Center

Geofizyka Toruń zawsze słynęła z ciekawego sprzętu. To właśnie tam dało się spotkać unikalne Jelcze C424 z silnikami Detroit Diesel, całą flotę Ziłów noszących specjalistyczne nadwozia, a nawet mobilne laboratoria zabudowane na podwoziach amerykańskich Internationali. Archiwalne zdjęcia tych pojazdów możecie zobaczyć pod tekstem. Dzisiaj natomiast firma stawia na Mercedesy, których konfiguracje niewątpliwie nie należą do powszechnych.

Najnowszym przykładem jest Mercedes-Benz Arocs 1832 (powyżej), odebrany w ostatnich dniach od autoryzowanego dealera Kujawski Truck Center. Ciężarówka ta otrzymała podwozie w układzie 4×4, o zwiększonym prześwicie i z minimalnym zwisem tylnym. Obie osie stanęły na pojedynczym, terenowym ogumieniu, do tego dołożono najkrótszą, dzienną kabinę, a źródłem całego napędu okazał się 7,7-litrowy silnik o mocy 320 KM.

Jak przystało na Geofizykę Toruń, samochód ten będzie wykonywał silnie specjalistyczną pracę. Wraz z zabudową-cysterną marki Stokota dostarczy on paliwo do ciężkich maszyn, działających w trudnym terenie. Jako przykład wymienia się tutaj wibratory sejsmiczne, wykorzystywane przy poszukiwaniach ropy naftowej oraz gazu ziemnego. To dokładnie te maszyny, które możecie zobaczyć na poniższym, 2-minutowym reportażu:

Starsze zdjęcia z archiwum Truck-Spotters.eu: