Ciężarówki zniknęły wraz z ładunkami – tym razem przestępcy uderzyli w spedycje

Przekręty z ładunkami, w których przez pewien czas bazuje się na dobrej opinii, a następnie dokonuje się oszustwa i znika, to niestety regularny temat. Zwykle słyszy się o tym w kwestii nieuczciwych spedycji, które przepisują ładunki, zlecają je w dużych ilościach i nigdy nie rozliczają się z przewoźnikami. W tym przypadku sytuacja miała być jednak odwrotna, jako że to firmy spedycyjne zostały oszukane przez przestępców podających się za firmę transportową.

Cała sprawa została przedstawiona we wczorajszym reportażu telewizji „Polsat”, w serii „Interwencja”. Pełen materiał, trwający niecałe 6 minut, możecie obejrzeć pod tym linkiem, bez żadnych opłat.

Dziennikarze przedstawiają przy tym metodę działania firmy spod Nowego Targu, która dokonała zakupu około rocznej spółki, następnie przez rok wykonywała normalne transporty, a po roku dokonała wielkiego „skoku na kasę”. W ciągu jednego tygodnia przedsiębiorstwo podjęło bowiem większą ilość cennych ładunków, w oparciu o zlecenia od kilku spedytorów. Ciężarówki zostały załadowane między innymi panelami fotowoltaicznymi, napojami alkoholowymi lub chemią domową, po czym po prostu zniknęły, nigdy się już nie znajdując. Co więcej, firma ulotniła się na tyle skutecznie, że szuka jej nawet właściciel lokalu, w którym wynajmowano biuro.

Poniesione straty mogły wynosić po kilkaset tysięcy złotych na firmę. Oczywiście firmy spedycyjne próbują skorzystać z ubezpieczeń, lecz z uwagi na nietypową metodę działania nie jest to sprawą prostą.

Wracając natomiast na chwilę do wstępu, przytoczę jeszcze przykład historii o odwrotnym charakterze. W tym przypadku to 27 znikających firm spedycyjnych oszukało łącznie kilkuset przewoźników. Dochodzenie objęło przestępstwa z niemal czterech lat, a policyjne ustalenia opisywałem w tym artykule: 27 fikcyjnych „spedycji”, które nie płaciły przewoźnikom – dwie grupy i 35 oskarżonych. Obie sprawy dobitnie więc pokazują, jak nieskuteczne bywają transportowe przepisy i jak łatwo przestępcy mogą wzbogacić się na usługach związanych z ładunkami.

Dodatkowy link do „Interwencji”: