Ciężarówki z pantografami także w Indiach, Kanadzie i w duńskim tunelu – chętnych nie brakuje

Źródło zdjęcia: Kolejne zamówienie na Scanie z pantografami – 7 sztuk dla przewoźników z Niemiec

Obecnie ciężarówki z pantografami są testowane w Niemczech oraz Szwecji. Przybywa jednak krajów, które chciałyby do tego projektu dołączyć. Oficjalne zapytanie Siemens otrzymał między innymi z Indii, od tamtejszej firmy Tata. Największy indyjski dostawca ciężarówek chciałby wdrożyć pantografy u siebie, testując je na lokalnych drogach.

Jak podaje niemiecki dziennik „Tagesspiegel”, podobne zainteresowanie wykazują także władze europejskich krajów. Mowa tutaj o Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Węgrzech, Hiszpanii, Niderlandach oraz Danii. Duńczycy mają przy tym szczególnie ciekawy pomysł, chcąc rozciągnąć trakcję dla ciężarówek w budowanym właśnie tunelu pod cieśniną Fehmarn Belt, mającym połączyć Kopenhagę z Lubeką. Dzięki temu ciężarówki mogłyby pokonywać cały tunel na prądzie.

Temat pantografów pojawił się nawet w Kanadzie. Tam rozmowy również weszły na szczebel rządowy, a eksperci badają opłacalność zelektryfikowania autostrady między Montrealem oraz Toronto. Również i tam na drogi miałyby więc wyjechać ciężarówki z pantografami, obsługujące lokalny ruch towarów.

Zwolennicy pomysłu podkreślają, że pantografy są idealny sposobem na ładowanie baterii bez konieczności trzymania ciężarówek na placu. Oszczędza to czas, pieniądze oraz potencjalne miejsce parkingowe. Za to niezaprzeczalną wadą są wysokie koszty przygotowania infrastruktury. Dla przykładu, w Niderlandach wyliczono to na 2,5 miliona euro za elektryfikowanie jednego kilometra autostrady.

Czy więc to wszystko może się opłacić? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić nam porównanie, które przygotowywane jest obecnie w Niemczech, na trasie B462. Koncern Daimler – będący jednym z przeciwników pantografów – wyśle tam do użytku elektryczną wersję Mercedesa Actrosa, z bateriami ładowanymi wyłącznie na postoju. Siemens ma natomiast dostarczyć hybrydową ciężarówkę z pantografem, mogącą ładować baterię z trakcji elektrycznej. Start projektu już wkrótce, a więcej na jego temat przeczytacie w następującym tekście: Rzeczywiste porównanie ciężarówek na wodór, na prąd, z pantografem i z dieslem