Ciężarówka z „gadającym” grillem, tabletem do odpalania i ekranem do rozmów z bliskimi

Oto kolejna próba odpowiedzi na pytanie, jak samochody ciężarowe będą wyglądały w niedalekiej przyszłości – koncepcyjna ciężarówka marki UD Trucks, model Quon Concept 202X, zaprezentowany szerokiej publiczności pod koniec ubiegłego roku.

O wyglądzie tego pojazdu można by mówić naprawdę długo. Skupmy się jednak na konkretach i tym, jak samochód miałby wpłynąć na pracę kierowców. Mowa tutaj zarówno o rozwiązaniach zainstalowanych w środku, jak i o kilku detalach zastosowanych z zewnątrz. Część z nich może wydawać się wręcz abstrakcyjna, choć UD Trucks chciałoby wdrożyć je do użytku jeszcze w latach 20-tych.

Atrapa chłodnicy jest naprawdę ogromna. Japońska firma jednak podkreśla, że nie chodzi tutaj tylko o wygląd. Tak duży zlot powietrza był potrzebny, by zwiększyć efektywność chłodzenia hybrydowego napędu. Mowa tutaj o napędzie spalinowo-elektrycznym, mającym łączyć duży zasięg z brakiem emisji spalin w terenie zabudowanym.

Nad atrapą chłodnicy spodziewalibyśmy się zwykłego podszybia. Zamiast tego UD Quon Concept 202X ma jednak wyświetlacz, prezentujący komunikaty dla innych użytkowników ruchu. Dla przykładu, pojawi się tam informacja o korzystania z platooningu, czyli tworzenia zautomatyzowanego konwoju z innymi ciężarówkami. Wyświetlić będzie można także komunikat dla pieszych, informujący o hamowaniu i zachęcający do wejścia na pasy.

Kolejny element to reflektory. Te okazują się połączone z wyświetlaczem na podszybiu, zmieniając kolor w zależności od sytuacji. Gdy wyświetlacz opublikuje pozdrowienie dla innych użytkowników ruchu, reflektory zaświecą się na niebiesko. Komunikat dla pieszych będzie bladozielony, na żółto wskaże się potrzebę wizyty w serwisie, na pomarańczowo wyświetli ostrzeżenie, a ciemnym zielonym poinformuje o wspomnianym platooningu.

A do tego dochodzi cała masa wyświetlaczy wewnątrz. Wyświetlaczem zastąpiono nawet kluczyk, nadając mu formę tabletu. Kierowca nie tylko otworzy nim ciężarówkę, ale też uruchomi zapłon. W tym celu tablet musi zostać wsunięty w specjalny otwór. Po uruchomieniu na tym samym tablecie obsługuje się też liczne funkcje, jak chociażby ogrzewanie. U góry mamy zaś jeszcze większy wyświetlacz, z nawigacją satelitarną oraz systemem audio.

Sterowanie ekranami nie jest łatwe, że UD Trucks w dużej mierze postawiło na obsługę głosową. Z tego powodu zarówno na desce rozdzielczej, jak i kierownicy, mamy ogromne przyciski do uruchomienia mikrofonu. Za to przed kierownicą widnieje ekran zastępujący wskaźniki. W czasie normalnego prowadzenia, zaprezentuje on prędkościomierz, obrotomierz oraz komputer pokładowy. A gdy przejdziemy w tryb platooningu i pojazd sam będzie podążał za inną ciężarówką, przez ten sam ekran obsłużymy wideorozmowę. Będzie można zadzwonić na przykład do rodziny, ułatwiając sobie kontakt z bliskimi.

Na koniec wyjaśnię, że UD Trucks to marka należąca obecnie od koncernu Volvo. Dzieli wiele rozwiązań technicznych z ciężarówkami Volvo Trucks, choć wkrótce może się to zmienić. UD Trucks zmieni bowiem właściciela, przechodząc do koncernu Isuzu. Warto też dodać, że UD Trucks aktywnie pracuje nad autopilotami do ciężarówek, a przykład – na bazie seryjnie produkowanego pojazdu – zamieszczam poniżej.