Ciężarówka z urządzeniem do ratowania życia, ośmioma kamerami i trzema ekranami

Mówią, że to jedna z najbezpieczniejszych ciężarówek w całej Danii. Odnosi się to zarówno do bezpieczeństwa aktywnego, jak i do pomocy w razie zdarzeń.

Właścicielem tego pojazdu jest Duńczyk Kim Ancker. W 2018 roku doświadczył on tragicznego wypadku, w którym inny kierowca zmarł w wyniku zatrzymania akcji serca. Dlatego zamawiając swój nowy samochód pan Ancker nakazał zainstalowanie w nim defibrylatora. Jest to urządzenie do regulacji pracy serca, mogące przywrócić normalne krążenie i uratować życie.

Defibrylator trafił na wyposażenie Scanii R520, dostarczonej na początku miesiąca. Na nadwoziu mamy też informację o obecności takiego urządzenia. Ponadto defibrylator został zgłoszony do fundacji Danish TrygFonden, zajmującej się organizacją pierwszej pomocy. Dzięki temu właściciel ciężarówki może otrzymać zgłoszenie na smartfona, o konieczności dostarczenia defibrylatora gdzieś w najbliższej okolicy.

Do tego dochodzi wspomniane wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa aktywnego. Czteroosiowa Scania oraz trzyosiowa naczepa mają łącznie osiem zewnętrznych kamer. Przekazują one obraz do trzech różnych wyświetlaczy i ułatwiają poruszanie się w terenie zabudowanym. Samochód ma też fabryczny czujnik Blind Spot Detection, umieszczony w martwym polu i wykrywający pieszych lub rowerzystów.

Co też ciekawe, samochód wyposażony jest w zautomatyzowaną skrzynię Opticruise z opcjonalnym, chowanym lub opuszczanym pedałem sprzęgła. Dzięki temu kierowca może bardziej precyzyjnie manewrować. Napęd przekazywany jest w układzie 8×2, oficjalne DMC zestawu to 56 ton, za kabiną znajduje się żuraw marki Hiab, a sama kabina to rzadko spotykany wariant CR17 Normal. Oferuje on średnie podwyższenie dachu oraz skróconą przestrzeń za fotelami, bez pełnowymiarowego łóżka, ale z niewielką leżanką.