Ciężarówka nagle ruszyła i staranowała dziewięć aut – karambol w Bydgoszczy

Fot. ITS Bydgoszcz

Oficjalna aktualizacja: Oświadczenie: kierowca ciężarówki, która staranowała auta w korku, doznał udaru

W poniedziałkowym, popołudniowym szczycie, na jednej z głównych bydgoskich ulic, doszło do zderzenia ciężarówki z dziewięcioma innymi pojazdami. Sześć osób zostało w tym wypadku rannych, w tym jedna niestety ciężko.

Jak widać na nagraniu z przypadkowej kamery, Scania R500 z pustą naczepą niskopodwoziową stała przed zakorkowanym skrzyżowaniem, na ulicy Kamiennej w Bydgoszczy, stanowiącej część drogi krajowej nr 80. W pewnym momencie pojazd ruszył, robiąc to bardzo gwałtownie, na co wskazuje wyraźne uniesienie przedniej osi ciągnika. Ciężarówka zaczęła wówczas zmierzać w stronę zatoru po drugiej stronie skrzyżowania, taranując tam łącznie dziewięć samochodów jeden po drugim. Zestaw staranował też pas zieleni, zrywał znaki drogowe i przewrócił latarnię, dopiero po kilkuset metrach od ruszenia zatrzymując się i zjeżdżając na prawą stronę.

Niemal wszystkie ze staranowanych pojazdów były autami osobowymi, a część z nich została naprawdę dotkliwie uszkodzona. Stąd aż sześć osób rannych, w tym jedna będąca w stanie ciężkim. To kierowca Volkswagena Golfa, który otrzymał od ciągnika boczne uderzenie, w lewą stronę nadwozia, a jednocześnie został dociśnięty do kolejnego pojazdu. By wydobyć tę osobę z wraku, strażacy musieli wycinać z samochodu kompletny dach.

Dlaczego natomiast mogło dojść do tego zdarzenia? I dlaczego przedni radar antykolizyjny – jak najbardziej obecny w tej ciężarówce – nie zapobiegł wypadkowi? Wstępnie mówi się, że było to związane z zasłabnięciem kierowcy Scanii, doznaniem udaru lub też innym problemem o podłożu medycznym. Takie nieoficjalne informacje podał lokalny serwis „Bydgoszcz998”, a przy tym doskonale pasowałyby one do przebiegu całego zdarzenia. Tym bardziej, że nieświadome ciśnięcie pedału gazu mogłoby tłumaczyć brak redakcji po stronie przedniego radaru. 

Omawiane nagranie:


Zdjęcia z miejsca zdarzenia: