Ciężarowa nauka jazdy dla osób niepełnosprawnych – długa lista zmian i dodatków

Powyżej: film z prezentacją wyposażenia

Dostosowywanie ciężarówek do potrzeb osób niepełnosprawnych zwykle ma związek z powypadkowymi powrotami do zawodu. Wówczas dotyczy to więc tych kierowców, którzy posiadali już pełne uprawnienia. Teraz we Francji zainaugurowano jednak projekt, którego celem jest znalezienie wśród osób niepełnosprawnych także zupełnie nowych kierowców. Osoby te będą więc musiały dopiero wyrobić uprawnienia, przechodząc kursy oraz egzaminy, a pomoże im w tym ciężarówka z powyższego nagrania.

To nowe Renault Gamy T, zaprezentowane w ubiegłym tygodniu przez francuską szkołę jazdy Aftral, zostało wyposażone w długą listę systemów ułatwiających wsiadanie, prowadzenie oraz komunikowanie się w kabinie. Wśród nich jest kompletna winda dla wózków inwalidzkich, system ręcznego sterowania przyspieszeniem i hamowaniem, zestaw aż sześciu wymiennych gałek na kierownicę, specjalne poręcze do poruszania się po kabinie, a także rozsuwane stopnie przy drzwiach wejściowych. Jest też możliwość przestawienia obu pedałów na lewą stronę kolumny kierowniczej, a nawet system przekształcania poleceń głosowych w strzałki wyświetlane na ekranie.

Wszystko to razem ma umożliwić kursy na kategorię C lub C+E dla osób z rozmaitymi formami niepełnosprawności – od braku jednej nogi, przez uszkodzenia kręgosłupa, aż po problemy ze słuchem. Na ten samej ciężarówce będzie można zdobyć także kwalifikację wstępną, a więc uzyskać pełne uprawnienia konieczne do pracy. Po tym trzeba będzie jeszcze znaleźć pracodawcę gotowego odpowiednio dostosować służbowy pojazd, ale pierwsze francuskie firmy podobno wyraziły już na to gotowość.

Premierowej prezentacji omawianego pojazdu dokonał Jérémy Soots. To kierowca, który w następstwie wypadku stracił władzę w kończynach dolnych, ale po czterech latach przerwy udało mu się wrócić do zawodu. Umożliwił mu to francuski przewoźnik Transports Carpentier, montując na jednym ze swoich ciągników windę dla wózków oraz system ręcznego sterowania gazem i hamulcem. Odbyło się to zgodnie z oficjalną instrukcją medyczną, wskazującą jakie wymagania techniczne musi spełnić pojazd.

Tym ciągnikiem jeździ na co dzień Jérémy Soots: