W ciągu roku BAG trafiło na 477 zmanipulowanych tachografów. A podobno co czwarty ma wyłącznik…

Na temat skuteczności niemieckiego BAG krążą wśród kierowców legendy. Jak natomiast służba ta wypada w statystykach? Na to pytanie mogą powiedzieć liczba, które trafiła dzisiaj do niemieckich mediów.

Omawiane statystyki pochodzą z 2017 roku i obejmują kontrole tachografów przeprowadzone w ciągu pełnych dwunastu miesięcy. Jak się okazuje, w okresie tym zatrzymano łącznie 477 samochodów ciężarowych, który tachograf był w jakikolwiek sposób zmanipulowany. Niestety statystyki nie rozróżniają poszczególnych typów manipulacji. Nie wiadomo więc ile było w tym „wyłączników”, a ich manipulacji bardziej klasycznych.

Gdy spróbujemy wyliczyć z tego średnią, otrzymamy około półtora zmanipulowanego tachografu dziennie. Czy to dużo? Na pewno nie robi to większego wrażenia w porównaniu z doniesieniami w października ubiegłego roku. Niemiecki polityk Christian Jung stwierdził wówczas, że co najmniej 25 proc. wszystkich ciężarówek z Europy Wschodniej ma na pokładzie wyłącznik. Powoływał się zaś właśnie na wyniki kontroli BAG, co szerzej wyjaśniałem tutaj.