Ustawianie dachowego spojlera jednym przyciskiem – ten system oszczędzi setki litrów paliwa

Ciężarówki marki Scania mogą być teraz wyposażone w pewien ułatwiający życie detal. Jest to system zdalnego sterowania spojlerem, który pozwala w bajecznie prosty sposób opuszczać lub podnosić górną owiewkę.

Nowe rozwiązanie dedykowane jest do tych pojazdów, które kursują z naczepami o różnej wysokości. Ma ono skłonić kierowców do lepszego dbania o aerodynamikę i tym samym obniżenia zużycia paliwa. Wszystko bazuje bowiem na jednym przycisku, który umieszczony jest na desce rozdzielczej i wygląda następująco:

Scania zdecydowała się na ten system, by dbać o zużycie paliwa. Wystarczy bowiem, że spojler znajdzie się o 6 centymetrów zbyt nisko, by zużycie wzrosło o pełen procent. Jeśli natomiast błąd w ustawieniu osiągnie 10 centymetrów, wzrost spalania osiągnie już półtora procenta. W skali roku może to oznaczać nawet pół tysiąca zmarnowanych litrów oleju napędowego.

Rodzi się jednak pytanie, czy kierowcy będą w stanie znaleźć odpowiednie ustawienie dla spojlerów? Szwedzki producent przyznaje, że precyzyjne wyregulowanie tego elementu nie jest rzeczą łatwą. Można się jednak stosować do pewnej prostej rady.

Jeśli mamy wątpliwości wobec ustawienia spojlera, lepiej umieścić go nieco zbyt wysoko, niż jakkolwiek zbyt nisko. Najważniejsze jest bowiem, by strumień powietrza został wypchnięty nad krawędź zabudowy, a nie uderzał w jej przednią ścianę.