Ciągnik siodłowy na LNG o zasięgu 5200 km – chiński Shacman znowu zaskoczył

Ciężarówki na płynny gaz ziemny (LNG) zdobyły w Chinach znacznie większą popularność niż w Europie. Jednocześnie chińskie przepisy pozwalają im na osiąganie znacznie większych zasięgów, jako że normy długości są tam bardziej liberalne, dodatkowe zbiorniki można montować także za kabiną, a ich pojemność nie jest aż tak ograniczona przepisami o transporcie materiałów niebezpiecznych. I tak oto dochodzimy do iście rekordowej premiery, jakiej dokonała ostatnio chińska firma Shacman.

Ten nowy pojazd to Shacman X6000 590 LNG. Założeniem jego projektantów było stworzenie ciągnika na płynny gaz ziemny, który pod względem zasięgu niemal dorówna dieslowskim odpowiednikom. Dlatego zamontowano tutaj aż trzy zbiorniki na gaz, w tym jeden 450-litrowy po lewej stronie ramy oraz dwa 1500-litrowe umieszczone za kabiną. Łącznie mamy tu więc 3450 litrów gazu, co według producenta powinno przełożyć się na 5200 kilometrów zasięgu!

Tak duża ilość zbiorników wymagała w ciągniku zastosowania ramy o długości 7,8 metra. Pojazd musiał też otrzymać trzy osie, choć akurat układ 6×4 jest w chińskim transporcie dalekobieżnym zupełną normą. Czy natomiast wszystko to nie jest przerostem formy nad treścią? Nie w oczach Chińczyków, jako że mają oni bardzo konkretne wytłumaczenie. Otóż pojazd ten ma umożliwić wykonywanie przewozów na LNG do najbardziej prowincjonalnych, zachodnich regionów kraju, gdzie stacje tankowania gazu w dużej mierze nie istnieją.

Poza omawianymi zbiornikami, Shacman X6000 590 LNG wyposażony jest w 15-litrowy silnik chińskiej marki Weichai oraz 16-biegową, zautomatyzowaną skrzynię chińskiej marki Fast. Jednostka napędowa jest rozprężona i posiada zapłon iskrowy, co jest rozwiązaniem typowym dla gazowych ciężarówek. Moc maksymalna wynosi przy tym aż 590 KM, ale za to maksymalny moment obrotowy nie przekroczył 2600 Nm. Wygląd wnętrza możecie zobaczyć poniżej.

Dla zainteresowanych jeszcze dodam, że kilka miesięcy wcześniej Shacman X6000 zasłynął z zupełnie innego powodu. Mianowicie został on okrzyknięty nową najmocniejszą seryjną ciężarówką na świecie, rozwijając z 16,6-litrowego diesla mocy okrągłych 840 KM! Więcej na ten temat przeczytacie w następującym artykule: Nowa najmocniejsza ciężarówka na świecie ma 840 KM! Oto Shacman X6000 840