Chłodnia z osią-generatorem na testach w Afryce – agregat ma poradzić sobie bez diesla

Naczepy chłodnicze z elektrycznymi agregatami i osiami generującymi prąd mają już za sobą szereg europejskich testów. Opisywałem je między innymi w następującym artykule: Testy chłodni z osią generującą prąd – nawet 9 godzin pauzy bez włączania diesla. Czy natomiast jest to rozwiązanie wystarczająco efektywne, by sprawdzić się także w Afryce, a więc na najcieplejszym kontynencie świata? Na to pytanie już wkrótce powinniśmy poznać odpowiedź, za sprawą testu rozpoczynającego się w Republice Południowej Afryki.

Południowoafrykańska sieć handlowa Woolworths postanowiła sprawdzić wspólne rozwiązanie firm Thermo King oraz BPW. Elektryczny agregat z osią-generatorem został w tym celu zamontowany na pełnowymiarowej, trzyosiowej naczepie chłodniczej, która każdego dnia będzie kursowała między Kapsztadem a Johannesburgiem. Zestaw będzie miał przy tym do pokonania po 1400 kilometrów w jedną stronę i właściwie przez cały rok spotka się z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza. Będzie to pierwszy test tego typu technologii na kontynencie afrykańskim, a w przypadku jego powodzenia Woolworths nie wyklucza większych inwestycji.

Trasa z Kapsztadu do Johannesburga:

Ciągnikiem pracującym w testowym zestawie będzie najzwyklejszy Mercedes-Benz Actros piątej generacji, z 12,8-litrowym silnikiem diesla oraz typowym dla tej części świata układem 6×4. Pojazd ten nie musi mieć żadnego dodatkowego przygotowania, by podpiąć elektryczną chłodnię.

Jak natomiast działa omawiany system? Specjalna oś BPW, umieszczona na środkowym miejscu naczepowego wózka, odpowiada za odzyskiwanie energii z procesu hamowania lub toczenia. Wytworzony w ten sposób prąd trafia do specjalnej baterii, również zawieszonej pod naczepą. Z tej baterii energię czepie zaś elektryczny agregat Thermo King, pracując dzięki temu bez uruchamiania silnika spalinowego. Niemniej diesel może nadal znajdować się agregacie, by uruchomić się w sytuacji problemów z prądem. Dlatego nowa chłodnia z floty Woolworths ma przy ramie zarówno wspomnianą baterię, jak i niewielki zbiornik oleju napędowego.

Zbiornik (po lewej) oraz bateria (po prawej):