C. Hartwig w ręce Grupy Rhenus – jest klient na firmę o wyjątkowo długiej historii

Wiadomo już kto chce kupić jedno z najstarszych przedsiębiorstw w Polsce, zajmujące się transportem jeszcze od czasów Królestwa Prus. Firma C. Hartwig może trafić w ręce niemieckiej grupy Rhenus, powiększając tym samym jej logistyczne zaplecze w Polsce.

Plany przejęcia przez Rhenus Group są już w pełni oficjalne. Logistyczny gigant chce wykupić C. Hartwig wraz całą siecią połączeń lotniczych, morskich oraz drogowych. Zamierza też wchłonąć dziewięć firmowych obiektów w Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach, Koroszczynie, Hamburgu, Felixstowe oraz Nowym Jorku.

Zakończenie transakcji planowane jest na październik 2021 roku, o ile na przeszkodzie nie stanie rada nadzorcza lub organy antymonopolowe. Potencjalna wartość tej transakcji nie została oficjalnie podana.

A na koniec przypomnę historię C. Hartwig, sięgającą dokładnie połowy XIX wieku. Będzie to fragment ubiegłorocznego artykułu, zatytułowanego Sprzedaż 162-letniej firmy transportowej z Polski – C. Hartwig zmieni właściciela:

Wszystko zaczęło się w 1858 roku, w Wielkim Księstwie Poznańskim, czyli w państwie wchodzącym w skład Królestwa Prus. Poznański Niemiec Carl Hartwig założył wówczas firmę, która najpierw zajmowała się oprawianiem skór, następnie obsługiwała targi i wystawy, a następnie przestawiła się na usługi spedycyjne oraz transportowe.

Po śmierci założyciela firmę przejmowali kolejni niemieccy obywatele Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Zmieniło się to dopiero po zakończeniu I Wojny Światowej. Wówczas firma została sprzedana polskim władzom, a te zajęły się jej dalszym rozwojem. Przedsiębiorstwo zajęło się transportem i spedycją, jego oddziały założono w wielu polskich miastach oraz w większości Europy, a jednym z głównych centrów rozwoju był nowo wybudowany port w Gdyni.

Rozwoju firmy nie zatrzymała także kolejna wojna. Firmę reaktywowano już 15 maja 1945 roku, a więc dokładnie tydzień po oficjalnej dacie zakończenia II Wojny Światowej. Przedsiębiorstwo skupiało się wówczas na spedycji międzynarodowej, odpowiadało za wdrożenie w Polsce ruchu kontenerowego (kontenery zaczęto popularyzować dopiero po wojnie) i blisko współpracowało z Polskimi Liniami Oceanicznymi. Firma dysponowała też własną flotą ciężarówek, a jej najsłynniejsze pojazdy to Volva F89 i F12, kursujące za PRL-u na trasach międzynarodowych.

Po przemianie ustrojowej C. Hartwig przeszło prywatyzację i skupiło swoją działalność w Gdyni. Obecnie należy w większości do polskiej grupy OT Logistics, zarządzającej między innymi portem handlowym w Świnoujściu oraz terminalem drobnicowym w Gdyni. Specjalnością C. Hartwig Gdynia nadal jest spedycja oraz ładunki morskie, a ostatnie większe zamówienie flotowe składało się z MAN-ów TGX z zielonymi naczepami. Firma posiada też zagraniczne oddziały, ulokowane w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.