Boże Narodzenie na parkingach – śniadania z wolontariuszami i podarunki od policji

Fot. Verein zur Unterstützung von Familien, Senioren und Kindern e.V.

Powyżej: zdjęcie z jednego ze śniadań

Bożonarodzeniowe akcje na parkingach, z niespodziankami dla osób przebywających w trasie, to już tradycja branży transportowej. Zwłaszcza w Niemczech można spotkać wolontariuszy oraz policjantów, którzy rozdają kierowcom podarunki. W tym roku oczywiście nie było inaczej, a jedna z takich akcji szczególnie wyróżniła się na tle pozostałych.

Wolontariusze z niemieckiej organizacji Unterstützung von Familien Senioren und Kindern (niem. Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom, Seniorom i Dzieciom) już 24 grudnia odwiedzili trzy parkingi przy autostradach A4 oraz A45. Szukano tam kierowców ciężarówek, którzy okres świąteczny spędzą w kabinach, czekając na koniec zakazów ruchu. Wszystkie takie osoby otrzymały zaproszenia na bożonarodzeniowe śniadania, zaplanowane na 25 grudnia, godzinę 10 rano.

Kierowców przyjęto w autostradowych restauracjach, gdzie mogli liczyć na ciepły, darmowy posiłek. Według relacji organizatorów, z zaproszenia skorzystali obywatele Polski, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Rumunii oraz Łotwy. Byli to więc nie tylko kierowcy z krajów prawosławnych, gdzie tradycyjnie świętuje się w styczniu, ale też osoby mogące obchodzić Boże Narodzenie według naszego kalendarza. Wolontariusze mieli spotkać się z entuzjastycznymi reakcjami i w przyszłym roku akcja prawdopodobnie zostanie powtórzona.

Przykładem innych działań mogą być podarunki przygotowane przez organizację DoStop, a następnie rozdawane przez policję, między innymi przy autostradzie A1 w niemieckim landzie Niedersachsen. Tam funkcjonariusze mogli spotkać także tych kierowców, którzy nie zdążyli na czas zjechać ze Skandynawii, w wyniku przedświątecznych sztormów na Bałtyku.

Akcja policji z Niedersachsen: