Bezpieczny zjazd z bazy do domu – policyjny film z apelem do kierowców ciężarówek

W przededniu wielkanocnych zakazów ruchu, gdy ciężarówki masowo udają się na postoje, policja opublikowała wymowne nagranie. Film jest apelem właśnie do kierowców ciężarówek, przestrzegającym przed zjeżdżaniem z bazy w stanie kompletnego przemęczenia. Tuż przed dotarciem do domu, już po przesiadce do osobówki, łatwo bowiem stracić koncentrację i przypłacić to tragedią.

Całe nagranie, przygotowane przez KPP w Żywcu oraz WORD w Bielsku-Białej, możecie zobaczyć poniżej. Sami policjanci natomiast przypominają, że w stanie przemęczenia warto zjechać na nawet kilkuminutową przerwę, która pozwoli organizmowi odzyskać niezbędne siły. Zaleca się też spożywanie w takich momentach dużej ilości wody, ustawienie fotela do maksymalnie poprawnej pozycji, a w miarę możliwości też rozbudzanie się rozmową.

Na koniec, by rozwiać ewentualne wątpliwości, przypomnę obowiązujące przepisy. Otóż po zostawieniu ciężarówki na oficjalnej bazie firmy, zjazd inną formą transportu do domu nie jest uznawany za „inną pracę”. Inaczej wygląda to w przypadku pozostawienia ciężarówki poza bazą, na przykład na publicznym parkingu. Wówczas zjazd do domu jest „inną pracą” i należy uwzględnić to w zapisach czasu pracy, poprzez późniejszy wpis manualny.

Odtwarzacz z filmem:

Bezpośredni link do filmu: tutaj