Bez myta przez Europę, czyli poradnik dla wożących ładunki pomocy humanitarnej

Konwój ponad 20 francuskich pojazdów w Polsce

Transporty z pomocą humanitarną dla Ukrainy nikogo już chyba na drodze nie dziwią. Na dobre zadomowiły się nawet na giełdach ładunków, gdyż przewoźników szuka się także w sposób odpłatny. Sporo jest też transportów na naprawdę dalekim dystansie, na przykład z Hiszpanii lub z Portugalii na wschodnią granicę w Polski. W tej sytuacji coraz ważniejszy staje się więc temat zwolnienia z opłat drogowych.

Przewóz pomocy humanitarnej został zwolniony z opłat w części europejskich krajów. Niestety, odbyło się to bez międzynarodowych uzgodnień i w efekcie każde państwo ma swoje własne zasady. Co też ważne, zwolnienie zwykle musi zostać zaakceptowane przed rozpoczęciem przejazdu. Warto więc wypełnić wszystkie formalności z jak największym wyprzedzeniem, a pomocą będzie przy tym poradnik niemieckiej sieci parkingów SVG, który przedstawia zasady obowiązujące Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, Węgrzech oraz Słowenii. Źródło tego poradnika znajduje się na stronie internetowej SVG.

W Polsce, w kwestii zwolnienia z systemu e-TOLL, należy kontaktować się z Ministerstwem Infrastruktury, zgłaszając każdy taki przejazd lub konwój drogą mailową. Właściwy adres to [email protected], natomiast w treści wiadomości trzeba zawrzeć ilość pojazdów w konwoju, numery rejestracyjne pojazdów w konwoju, kraj rejestracji pojazdów oraz szacowany czas przejazdu przez polskie terytorium (może być podany w „kółku”).

Uzyskać można także zwolnienie z opłat za odcinki prywatne, na trasach A1, A2 oraz A4. W tym przypadku zaleca się przesłanie zgłoszeń na skrzynki kontaktowe każdego z operatorów, bez osobnego, dedykowanego adresu e-mail.

W Czechach sprawa jest znacznie prostsza – należy wypełnić konkretny formularz, dostępny jako plik programu Excel, by następnie przesłać go na adres [email protected]. Formularz dostępny jest pod tym linkiem.

W przypadku Austrii obowiązują dwa różne formularze: dla ogólnych opłat drogowych powyżej 3,5 tony, a także dla opłat odcinkowych, obowiązujących między innymi w tunelach. Pierwszy formularz znajdziecie tutaj, drugi znajduje się tutaj, natomiast adres e-mail właściwy do ich przesłania to [email protected]

Węgrzy maja podobne wymagania jak w Polsce, więc należy opisać plan swojego przejazdu, wraz z najważniejszymi danymi, bez wypełniania konkretnego formularza. Następnie przesyłamy taki opis na dwa adresy e-mail jednocześnie: [email protected] (główny odbiorca) oraz [email protected] (odbiorca w kopii).

Słowenia to kolejny kraj, który przygotował specjalny formularz. Znajduje się on pod tym linkiem i powinien zostać przesłany mailowo na adres [email protected] lub za pośrednictwem faxu na numer +386 5 700 25 08.

Na koniec zostają nam Niemcy, gdzie sprawa wydaje się najbardziej skomplikowana. SVG nie wskazało wręcz konkretnych zasad, lecz skierowało przewoźników do specjalnego poradnika, liczącego sześć stron (!). W języku angielskim jest on dostępny tutaj, wersję niemieckojęzyczną znajdziecie tutaj. Jeśli jednak zagłębimy się w ten tekst, nieco prostsza. Mianowicie, jeśli spełnimy wszystkie wymagania (między innymi w zakresie zawartości transportu), po prostu wyłączamy urządzenie do opłat (wprowadzając je w tryb manualnych opłat) i rozpoczynamy przejazd. Zgłoszenie do firmy Toll Collect jest przy tym zalecane, ale nie jest obowiązkowe. Gdyby ktoś mimo wszystko wolał je wypełnić, znajdzie odpowiedni formularz na polskojęzycznej stronie Toll Collect, pod tym linkiem. Po wypełnieniu należy go przesłać na adres mailto:[email protected], wraz z dokładną listą przewożonej pomocy oraz planowanymi miejscami za- i rozładunku.