Baltic Hub rozrośnie się do pięciu terminali – nie tylko kontenery, ale też wiatraki

Fot. ISTRANA Sp. z o.o.

Gdański terminal kontenerowy Baltic Hub już dziś odpowiada za ogromną ilość transportów przeładowywanych na ciężarówki. Jeśli natomiast firma zrealizuje swoje najnowsze plany, skala całego przedsięwzięcia będzie jeszcze większa, obejmując nie tylko kontenery, ale też ładunki specjalistyczne i ponadnormatywne.

W chwili obecnej Baltic Hub można podzielić na dwa terminale, o oznaczeniach T1 oraz T2. Łącznie pozwalają one obsłużyć 3 miliony kontenerów w skali roku. Trwają też prace nad terminalem kontenerowym T3, obecnie gotowym w około 40 procentach i przygotowanym do otwarcia w trzecim kwartale 2025 roku. Ten obiekt zwiększy wydajność Baltic Hub do łącznie 4,5 miliona kontenerów w skali roku.

Dzisiaj pojawiły się doniesienia o kolejnych planach, tym razem dotyczących terminali T4 oraz T5. Ten pierwszy mógłby być rozszerzeniem terminala T3, jeszcze bardziej zwiększając możliwości obsługi kontenerów. Za to ten drugi miałby posłużyć za „głębokowodną bazę dla procesu instalacji morskich elektrowni wiatrowych”. Na miejsce dostarczano by więc elementy turbin wiatrowych, które następnie statkami wyruszałyby na morze, być zostać tam zainstalowanym. Poza tym w terminalu T5 miałaby pojawić się rampa typu ro-ro, umożliwiająca zjazd ciężarówek ze statków na nabrzeże.

Przetarg na projekt oraz budowę terminala T5 został już rozpisany, a oferty będą zbierane do początku kwietnia bieżącego roku. Za to planowanym terminem uruchomienia inwestycji miałby być koniec czerwca 2026 roku.